Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UZDROWICIELE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002

Film prezentuje medycynę niekonwencjonalną w Polsce, różnego rodzaju znachorów, bioenergoterapeutów, hipnotyzerów, magów i jasnowidzów, podejmujących się leczenia często poważnie chorych ludzi. Przedstawia nieprawdopodobne wręcz metody stosowane przez "uzdrowicieli", pokazuje także ludzi, którzy w obliczu choroby z pełnym zaufaniem i naiwnością powierzają swoje życie samozwańczym "lekarzom". Komentarzem do tych zdjęć są rzeczowe opinie doktora medycyny, byłego szefa Izby Lekarskiej, Krzysztofa Madeja. Szacuje się, że w Polsce działa około siedemdziesięciu tysięcy uzdrawiaczy - bioenergoterapeutów, magnetyzerów, tybetańskich mnichów, mongolskich magów, ukraińskich wróżek i wielu innych pseudomedyków. Z roku na rok przybywa im pacjentów. Im bardziej podupada ochrona zdrowia w państwowych placówkach, tym szybciej rośnie popularność znachorów. Wobec dużej skali zjawiska nie można udawać, jak to czyni resort zdrowia, że medycyna alternatywna to jedynie nic nieznaczący margines praktyk medycznych. Autorka przyglądała się z bliska seansom uzdrowicieli, a to, co zobaczyła i pokazuje w filmie, może budzić grozę. Zatrważające jest również, jak łatwo zostać "uzdrowicielem", wystarczy jedynie zarejestrować działalność gospodarczą i można bez ograniczeń przyjmować chorych - nie ma żadnych metod weryfikacji. Polskie prawo nie chroni obywateli przed takimi osobami. Wprawdzie rzadko się zdarza, żeby pacjenci przed sądem oskarżali znachora, jednak nawet kiedy złożą pozew, pokonując wstyd, że okazali się tacy naiwni, prokuratura umarza postępowanie ze względu na małą - jednostkową - szkodliwość czynu. U progu XXI wieku, kiedy coraz więcej osób zniechęconych konwencjonalną medycyną szuka alternatywnych metod zachowania zdrowia czy przeciwdziałania chorobom, warto uważnie przyjrzeć się znachorom. Popularność "uzdrowicieli" w dobie wielkich osiągnięć współczesnej nauki skłania także do refleksji nad potrzebą wiary w cuda u nowoczesnego człowieka i łatwością przyjmowania przez niego pozaracjonalnych argumentów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:30:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych