Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NASZ ROZŁAM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 47 min

Film powstawał na przełomie 1989 i 1990 roku. Temat dotyczy dramatu, który ogarnął łódzką „Solidarność”, podzieloną od kilku lat na dwie frakcje. Walka szła o rząd dusz – o władzę nad ogromnym skupiskiem ludzi, którzy wstąpili do „Solidarności” w nadziei zmiany Polski na kraj demokracji, dobrobytu, wolności.
Walka o władzę doprowadziła do wzajemnej nienawiści pomiędzy członkami tego samego związku. Jest to materiał na tyle charakterystyczny, żeby widz mógł się zatrzymać nad ostrzeżeniami, jakie wynikają z historii oraz zawartości tego filmu: jest to możliwość rozlania się złego przykładu na cały kraj, oraz możliwość posiewu tego, co może zniszczyć kiełkującą ideę demokracji w Polsce.
Przyglądamy się postępującemu w tamtych latach procesowi dezintegracji wewnątrz związku w Łodzi, a potem dramatycznej próbie scalenia tego, co rozdzielone. Ratunkiem wydają się być wspólne wybory do władz „Solidarności” w czasie, kiedy minęła już opresja stanu wojennego.
Wtedy, po ledwie osiągniętym porozumieniu, kiedy następują wspólne wybory, znów ujawnia się dramat wzajemnej nietolerancji – i otwartej, wzajemnej nienawiści. W końcu wyczerpani delegaci „Solidarności” z obu stron wybierają nowego przewodniczącego. Zostaje nim dotychczasowy przewodniczący – człowiek który był więziony za przekonania, więziony za swoją nieustępliwą postawę lidera odpowiedzialnego moralnie za „Solidarność” Regionu Łódzkiego. Ten sam człowiek, upokarzany i kłamliwie oskarżany, zwycięża w zajadłej walce wyborczej, po wielu turach wahań wyborców.
Ale po wyborach pozostają zgliszcza: wzajemnego zaufania, możliwości uzyskania głębszego pojednania pomiędzy ludźmi wcześniej tak podzielonymi.
Film jest napełniony przeczuciem tego, co się potem w Polsce zaczęło dziać i trwa do dzisiaj. Trzeba przyjrzeć się korzeniom niezgody, korzeniom wzajemnego wyniszczania się, korzeniom tego, co może stać się wkrótce złem królującym w naszym kraju.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.08.25 00:11:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor