Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZERWONA TAJGA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film etnograficzny
 • Barwny, 27 min

Czerwona Tajga - po mongolsku "Ułaan Tajga" to najbardziej na północ wysunięty skrawek Mongolii. Geograficznie jest to położony w granicach politycznych Mongolii południowy skrawek prawdziwej Syberii, ze wszystkimi jej cechami: kontynentalnym klimatem, charakterystyczną modrzewiowo-limbową tajgą, a nawet z hodowcami stad reniferów. Rejon ten jest bardzo malowniczo skomponowany. W ostrych graniach tkwią skaliste turnie, strome filary skalne prowadzą na szczyty uznawane przez znawców za najtrudniej dostępne w całej Mongolii. Perłą tej krainy jest położone nieco na wschód od Kotliny wielkie jezioro Chubsuguł -niezwykle malownicze i mało w świecie znane, choć opisywane i odwiedzane było przez Czerskiego, Czekanowskiego, Dybowskiego, Ossendowskiego. Tu, w Kotlinie Darchackiej i w górach pasma Chabsuguł, w wielkim rozproszeniu żyją Caatanowie (ci którzy mają renifery). Jest to plemię dosłownie ginące na naszych oczach. Jak się szacuje, pozostało ich jeszcze około trzystu. Film opowiada o codziennym życiu Caatanów i o ich reniferach. Na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Trento we Włoszech film otrzymał nagrodę specjalną. "Piękny i kojący film, o życiu plemienia pasterzy reniferów w mongolskiej tajdze. Podziw polskich reżyserów dla sposobów życia Caatanów został przekazany widzom prostym językiem obrazu z ujmującym komentarzem" - brzmiało uzasadnienie jury.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1996
  Trydent (Festiwal Filmów Górskich i Podróżniczych)-Wyróżnienie
2022.03.26 00:12:50
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency