Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZWYKŁA PODRÓŻ JERZEGO ZITZMANA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000

Jerzy Zitzman - malarz, scenograf, reżyser teatralny i filmowy, animator kultury, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej, twórca bielskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek, jednego z najbardziej prestiżowych przeglądów lalkarskich w świecie. Urodził się 11 maja 1918 r. w Wadowicach, w rodzinie o tradycjach artystycznych. Atmosfera rodzinnego domu sprawiła, że w 1936 roku Jerzy Zitzman w sposób naturalny wybrał swą przyszłą uczelnię: Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1947 r, wspólnie z Zenobiuszem Zwolskim założył Teatr Lalek "Banialuka". Jako wieloletni dyrektor "Banialuki" stworzył teatr o wyraźnym obliczu plastycznym, grający repertuar baśniowy i bajkowy (często inspirowany beskidzkim folklorem), chętnie odwołujący się do współczesnej literatury polskiej i światowej. Nie bał się również artystycznego ryzyka wystawiając sztuki dla dorosłych - trudne, kontrowersyjne i nietypowe. W powszechnej opinii Jerzy Zitzman uznawany jest za twórcę teatralnego. Tymczasem przez wiele lat zajmował się malarstwem sztalugowym i aktywnie oddawał się swojej drugiej obok teatru pasji - filmowi animowanemu. Jest jednym z najbardziej oryginalnych twórców autorskiego filmu wycinankowego. Artysta w swoim bogatym, pięćdziesięcioletnim dorobku zdobył wiele nagród i odznaczeń, ale najbardziej cenił sobie dziecięcy Order Uśmiechu. Zmarł w 1999 roku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.02.07 00:22:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor