Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANNY SMUTNE

 • Podtytuł: PIEŚNI APOLONII NOWAK Z KADZIDŁA W OPRACOWANIU JACKA URBANIAKA
 • Film krótkometrażowy
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film muzyczny
 • Barwny, 24 min

Film muzyczny inspirowany "pieśniami leśnymi" w wykonaniu ludowej śpiewaczki Apolonii Nowak ze wsi Kadzidło. Sama śpiewaczka może być przykładem wybitnego, samorodnego talentu przejawiającego się w muzykalności, sile interpretacji i przenikliwym, metalicznym głosie. Szczególnym pięknem wyróżniają się wykonywane przez Apolonię Nowak "pieśni leśne" - smutne, poświęcone tęsknocie młodych dziewcząt za rodzimym domem, za ukochanym, wyrażające lęk przed inicjacją, wejściem w trudne, dorosłe, biedne życie. Muzykę i zapisane w kurpiowskiej gwarze słowa łączą zachwycające proporcje i wielka siła wyrazu - ekspresja wykonania odbiega od tzw. twórczości ludowej kojarzonej z cepelią. Oryginalne interpretacje i stylizowany podkład instrumentalny opracowany przez Jacka Urbaniaka i zespół "Ars Nova" stwarzają atmosferę tajemnicy. Usłyszymy cztery pieśni "Zaświeć miesioncu - Panna Kochająca", "Matulu moja - Panna Brzemienna", "Wyrzondzaj sie dziewce moje - Panna Przestraszona", "Nisko słonko, nisko - Panna Żałobna". Dopełnieniem filmu są wypowiedzi Apolonii Nowak zarejestowane w jej domu w Kadzidle. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:27:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych