Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HEWELIUSZ

 • Film fabularny - krótkometrażowy
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film dla dzieci, Film oświatowy
 • Barwny, 25 min
  Film pochodzi z cyklu "Wehikuł czasu".

Cel podróży w czasie jest wynikiem dyskusji prowadzonej przez dzieci i profesora Gigabajta, a dotyczącej komety krążącej aktualnie w pobliżu ziemi. Powszechna wiedza o Koperniku, przysłania często sylwetkę równie wielkiego astronoma polskiego, członka Royal Society w Londynie Jana Heweliusza, mającego swoje obserwatorium w XVII-wiecznym Gdańsku. To on właśnie był pierwszym astronomem w Polsce, który do obserwacji używał dopiero co wynalezionych lunet, do których stosował soczewki, osobiście przez siebie polerowane. Był również wielkim artystą-rzemieślnikiem, własnoręcznie wykonującym przyrządy do pomiarów nieba i obserwacji, które kunsztownie grawerował i przyozdabiał. Poczynił liczne obserwacje księżyca, położenia gwiazd i planet, opublikował wiele cennych dzieł. Cieszył się uznaniem i opieką, aż trzech ówczesnych władców europejskich. Za pomocą komputera "Mądrali", dzieci wraz z Gigabajtem, przenoszą się w rok 1684 do Gdańska w odwiedziny do starego już mistrza Heweliusza. Tam mają okazję zapoznać się z osiągnięciami wielkiego uczonego, prześledzić stopniowy rozwój astronomii. Ofiarowują również Mistrzowi dzisiejszą, nowoczesną lunetę, czym wprawiają go w wielkie zdumienie. Zapewniają go również o jego sławie i dokonaniach, znanych w XX wieku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:22:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego