Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRAKOWSKIE OBLICZA KULTURY

 • Cykl dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994-2000

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

BAROK KRAKOWSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Barwny, 49 min

Film powstał jako cząstka większego przedsięwzięcia odsłaniającego kolejne epoki królewskiego miasta Krakowa. Formuła filmu w gruncie rzeczy nie mogła być inna jak niespieszny spacer poprzez barokowy Kraków w towarzystwie wybitnego znawcy. Specjalistą jest ekspert ds. baroku przy Radzie Europy, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. dr hab. Tadeusz Chrzanowski. Jego swobodnej opowieści oddano czasy, miasto, ludzi i dzieła. W takim założeniu nie ma niespodzianek i nic nie zakłóca zajmującej relacji. W takt słowa kamera odkrywa powietrzne perspektywy Krakowa i najbliższych okolic, schodzi do wybranych obiektów i analizuje ich zewnętrzne i wewnętrzne szczegóły. W nastrój baroku wprowadza nas też oryginalna muzyka barokowa dawnych mistrzów polskich, a w szczególności krakowskich, perfekcyjnie wykonana przez zespół muzyki dawnej "Fiori Musicali" pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego. Wykonany z ogromnym pietyzmem i znajomością tematu film, pozwala na wydobycie wartości zabytków.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1997
  Kraków (Przegląd Filmu Naukowego)
  Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych

ZŁOTA JESIEŃ KRAKOWSKIEGO ŚREDNIOWIECZA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Barwny, 49 min

Fascynująca, przepełniona erudycją opowieść profesora Tadeusza Chrzanowskiego, twórcza pasja reżysera i świetne zdjęcia wprowadzają nas w atmosferę średniowiecznego Krakowa i przybliżają związaną z tą epoką wspaniałą sztukę gotyku. To sztuka przede wszystkim sakralna, z dominującą rolą architektury o znakomitych proporcjach i harmonii, to kościoły o strzelistych wieżach, ostrych łukach, żebrowych sklepieniach i świetlistych witrażach. Niejeden z oglądających film, któremu wydaje się, że zna te zabytki, otworzy szeroko oczy ze zdumienia nad ich pięknem tak tu bliskim, niemal że dotykalnym. Podziwiamy więc kościoły franciszkanów i dominikanów, katedrę na Wawelu, kościół Bożego Ciała na Kazimierzu, zespół klasztoru augustianów z kościołem pod wezwaniem św. Katarzyny i najznakomitszy przykład XIV-wiecznej architektury Krakowa - bazylikę Mariacką, z jej ołtarzem głównym, dziełem Wita Stwosza, stanowiącym apogeum rzeźby późnogotyckiej. Pochylamy się nad pomnikami nagrobnymi władców na Wawelu, a wśród nich najwspanialszym, wykonanym przez Wita Stwosza i jego współpracownika, poświęconym Kazimierzowi Jagiellończykowi. Ten średniowieczny Kraków - stolica wielkiego państwa, centrum handlu międzynarodowego, ośrodek kultury i ważny ośrodek życia naukowego budzi w nas słuszną dumę i przekonanie o odwiecznej przynależności do europejskiej cywilizacji i o znaczącym w niej miejscu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Kraków (Przegląd Filmu Naukowego)-Puchar Prezydenta Miasta Krakowa

KRAKOWSKIE OBLICZA RENESANSU I MANIERYZMU

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Barwny, 49 min

Niestrudzony przewodnik po zabytkowym Krakowie profesor Tadeusz Chrzanowski wprowadza nas tym razem w świat renesansu i manieryzmu. Krakowski renesans rodził się przede wszystkim na królewskim dworze Jagiellonów. Osiągnął swoje apogeum za panowania Zygmunta Starego. To po jego wstąpieniu na tron rozpoczął się okres przebudowy zamku wawelskiego na wielką renesansową rezydencję z jej przepięknymi krużgankami, "Salą pod głowami", bogatymi fryzami w większości reprezentacyjnych sal, kamiennymi portalami. Kaplica Zygmuntowska z królewskimi nagrobkami i srebrnym ołtarzem wzbogaca wawelską katedrę, tak jak i ogromny dzwon, zwany dzwonem Zygmunta, który podziwiamy na katedralnej wieży. W dobie renesansu rozkwitały właściwie wszystkie gałęzie sztuki, w tym malarstwo miniatorskie /Kodeks Behema/, portretowe /portrety biskupów/, zaś po następcy Zygmunta Starego - Zygmuncie Auguście pozostała wspaniała kolekcja arrasów. Krakowski renesans to także Sukiennice z ich przepiękną attyką, to kamienice: Bonerowska, Dziekańska, Prałatówka, to kaplica Myszkowskich przy kościele dominikanów i wiele jeszcze innych dzieł - świadków złotego wieku - wspaniałych kart naszej historii i dzieł sztuki, które mogą być przedmiotem jakże słusznej narodowej dumy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:25:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl