Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OD NADZIEI DO UPADKU - II I III ROZBIÓR POLSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1992
 • Gatunek:
  Film oświatowy
 • 18' Betacam SP
  wersja polska
  ( dystrybucja SF "Belfer" - www.ptm.edu.pl )

Pierwszy Rozbiór Polski nie zadowolił apetytów zaborców. Niestabilna sytuacja w kraju sprzyjała planom dalszego zagarnięcia terenów Rzeczpospolitej. Prądy umysłowe rozwijające się pod wpływem Oświecenia mogły wyprowadzić kraj z anarchii i doprowadzić do uratowania kraju. Wielu wybitnych Polaków wśród nich Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Krasicki, Stanisław Konarski działając w poczuciu patriotycznego i obywatelskiego obowiązku kształtowali narodową świadomość w duchu reform i utrwalali powszechne dążenie do zachowania niepodległości. Film rekonstruuje wydarzenia poprzedzające II I III Rozbiór Polski na tle panoramy stosunków polityczno-społecznych i kulturalnych doby Oświecenia. Rok 1795 ostatecznie przesądza o losach Polski, która zostaje wymazana z mapy Europy na ponad sto lat.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:25:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego