Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

I ROZBIÓR POLSKI

 • Tytuł alternatywny: PIERWSZY ROZBIÓR POLSKI
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1992
 • Gatunek:
  Film oświatowy
 • Barwny, 18 min

Rekonstrukcja wydarzeń, które doprowadziły do I Rozbioru Polski. Przedstawiono jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach Rzeczypospolitej. Poddano analizie przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne, które przyczyniły się do pierwszego rozbioru Polski. Potęga Polski z czasów Jagiellonów i Sobieskiego minęła bezpowrotnie, kraj coraz bardziej pogrążał się w anarchii. Przeżyte struktury państwowe, nagminne zrywanie sejmów przez liberum veto oraz wolna elekcja, jako instrument gry politycznej rodów magnackich i obcych mocarstw, zachwiały podstawami ustroju Rzeczypospolitej. Polska potrzebowała radykalnych zmian politycznych i społecznych. Mimo wysiłku światłych Polaków i prób reform ustrojowych Rzeczpospolita utraciła część swoich ziem i swoją niezależność. W roku 1772 dokonano I Rozbioru Polski. Zgodnie z wolą zaborców akt rozbiorowy musiał zatwierdzić polski sejm.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:25:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych