Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYĆ MOŻNA WSZĘDZIE - UMIERAJ GDZIE DOM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 45 min

Film o Janie Nowickim. Pretekstem do pokazania sylwetki tego popularnego aktora jest uroczystość nadania mu honorowego obywatelstwa rodzinnego miasta Kowala w dniu jubileuszu sześćdziesiątych urodzin - 4 grudnia 1999 roku. Wspomnienia przeplatają się z refleksyjnymi spostrzeżeniami bohatera na temat spraw najważniejszych dla człowieka - życia i śmierci. Narratorem opowieści jest sam Jan Nowicki, a ma ona formę listu adresowanego do zmarłego przyjaciela, Piotra Skrzyneckiego. Z zadumą, dystansem i dużym poczuciem humoru, zwłaszcza na własny temat, artysta komentuje przebieg uroczystości i swoje stany emocjonalne. "Ja tak cholernie nie lubię się wzruszać, bo człowiek dotknięty autentycznym wzruszeniem wygląda fatalnie - wyznaje. Prawdziwe uczucia źle się fotografują". Tych wzruszeń podczas spotkania w Kowalu było jednak wiele, zapewne dlatego, że z przyjaciółmi z lat młodości łączą go nadal żywe i serdeczne więzi. Jubilat nie ustrzegł się nawet łez wzruszenia, kiedy syn, Łukasz, zaśpiewał napisaną specjalnie dla niego piosenkę. Obok wątków związanych z uroczystościami w Kowalu wiele miejsca zajmują filozoficzne zamyślenia nad życiem, przemijaniem i śmiercią. Swoisty dialog z Piotrem Skrzyneckim, postacią stale obecną w filmie - bądź jako Stańczyk, który przysiadł obok fotela jubilata, bądź w archiwalnych zdjęciach, ale przede wszystkim w kierowanych bezpośrednio do niego przemyśleniach. Wzruszające wyznania Jana Nowickiego przywołują idylliczne dzieciństwo, przyjaźnie i miłości, wspomnienia ludzi, również tych już nieobecnych, których zachował w swoim sercu. "To jest siła Polski, że umiemy kochać zmarłych". Nie sposób w to wątpić, kiedy słucha się, jak Jan Nowicki opowiada o Piotrze Skrzyneckim czy zmarłych rodzicach. "Śmierć jest tak samo ważna jak życie" - zauważa i jedno z drugim jest ściśle związane. Tę myśl stara się uświadomić swojemu synowi, "im szybciej to zrozumie, tym bardziej pokocha dzień, po którym stąpa, piwo, które pije, dziewczynę, którą przytula". Motto całego filmu, sentymentalnej podróży do miejsc lat młodości, można ująć w jednym zdaniu: "Żyć można wszędzie - umieraj gdzie dom". Tę frazę Jan Nowicki chce mieć wyrytą kiedyś na swoim grobie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:23:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych