Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

U PANA PRUSA W NAŁĘCZOWIE

w PODRÓŻE LITERACKIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 28'

"Żaden kochanek nie tęskni tak do przedmiotu swoich marzeń, żaden nie spieszy z taką radością, żaden z takim zapałem nie próżnuje u boku ukochanej, jak ja w Nałęczowie" - pisał Bolesław Prus dając wyraz swojemu zachwytowi dla uroków przyrody i atmosfery kurortu. Film opowiada o pobycie pisarza w Nałęczowie, o nawiązanych tam przyjaźniach i znajomościach oraz o ludziach, którzy tworzyli niegdyś i tworzą dziś niepowtarzalny klimat miasta. Po raz pierwszy Aleksander Głowacki przyjechał do Nałęczowa w 1882 roku, czyli niemal w tym samym czasie, kiedy grupa lekarzy sybiraków wskrzesiła upadłe po dwóch powstaniach uzdrowisko, tworząc wzorcowy i nowoczesny kurort, na miarę najlepszych w ówczesnej Europie. "Pięknie jest w Alpach, pięknie nad morzem, ale w Nałęczowie jest mi dobrze" - wyznaje pisarz. Sławił walory uzdrowiska oraz zachwycającą przyrodę - rozłożyste lipy i kasztany, strzeliste sosny, cieniste wąwozy, urokliwe doliny i kręte rzeczki. Czuł się związany z tą ziemią. Urodził się w Hrubieszowie, jego rodzina mieszkała na Lubelszczyźnie. Wcześnie osierocony wychowywał się w Puławach i Lublinie. Nic więc dziwnego, że chętnie wracał w te strony. W Nałęczowie pisarz leczył się z agorafobii. Spędzony tu czas wykorzystywał jednak pracowicie. Oddawał się nie tylko zalecanym przez lekarzy spacerom na świeżym powietrzu, ale także pisaniu. W Pałacu Małachowskich, gdzie mieszkał w czasie kuracji, stworzył "Placówkę". Materiały do powieści zbierał w pobliskiej kolonii niemieckiej. Pomagała mu w t Oktawia Rodkiewicz, późniejsza żona Stefana Żeromskiego, kobieta wykształcona, inteligentna, sportretowana w "Emancypantkach". W kronikach tygodniowych drukowanych w prasie warszawskiej informował o postępach w rozwoju uzdrowiska, rozbudowie obiektów, wydarzeniach kulturalnych. W uznaniu zasług pisarza w promowaniu kurortu uzdrowisko nazwano jego imieniem. Wspomnieniem obecności Bolesława Prusa w Nałęczowie jest muzeum pisarza zlokalizowane w pięknym Pałacu Małachowskich. Jako jedyne w kraju zawiera większość zachowanych pamiątek po autorze "Faraona" i "Lalki". Prężnie działająca placówka w ubiegłym roku obchodziła jubileusz czterdziestolecia istnienia. W dziele krzewienia ideałów bliskich pisarzowi wspiera je Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa. Wspólnie inicjują wiele interesujących imprez kulturalnych.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl