Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAWÓD PISARZ. JAN JÓZEF SZCZEPAŃSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 39 min

Biografia J.J.Szczepańskiego jest niesłychanie rzadkim w naszej współczesnej literaturze przykładem konsekwentnej i bezkompromisowej wierności wybranym i przyjętym za młodu Conradowskim wartościom etycznym. Urodził się w 1919 r. w Warszawie. Ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W czasie kampanii wrześniowej dostał się do niewoli niemieckiej. Uciekł stamtąd, był oficerem AK w leśnym oddziale partyzanckim. W latach 1947-53 pracował w "Tygodniku Powszechnym", z którym związany jest do dziś. Za czasów socrealizmu konsekwentnie odmawiał tworzenia wedle reguł doktryny, wybierając pisanie do szuflady, Pierwsze jego utwory pojawiły się po Październiku '56. Od końca lat 50. pisze scenariusze filmowe ("Wolne miasto", "Westerplatte", "Z dalekiego kraju"). Jego pasją są podróże. W 1981 r., został wybranym prezesem ZLP. Po 13 grudnia walczył o jego przywrócenie, sam będąc obiektem propagandowej nagonki. W 1989 r. wybrano go honorowym prezesem SPP. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Film to opowieść pisarza, ilustrowana materiałem filmowym z jego domu w Krakowie oraz ukochanego domu w Kasince, w górach, a także materiałami archiwalnymi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:38:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.