Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DEKALOG PEWNEJ AKTORKI CZYLI STASIA CELIŃSKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 45 min

Portret aktorki, laureatki Wielkiego Splendora, wyłaniający się z jej bardzo szczerych zwierzeń oraz opowieści przyjaciół i rodziny. W rozmowie prowadzonej w domowym zaciszu Stanisława Celińska formułuje dziesięć prywatnych przykazań, najważniejszych życiowych zasad, którym stara się być wierna. Dla podkreślenia wagi dekalogu, zasady te prezentowane są na czarno-białych planszach, przypominających te, jakie pojawiały się niegdyś w niemych filmach. Wzruszająca, zadziwiająca otwartością autorefleksja, nawiązująca do najbardziej intymnych przeżyć, uzupełniona jest fragmentami filmów i spektakli teatralnych z udziałem aktorki oraz jej licznymi piosenkami. Całości dopełnia znakomita muzyka Jerzego Satanowskiego skomponowana specjalnie do tego filmu. Artystka bardzo szczerze mówi o swoim życiu prywatnym i karierze. O dokonywanych wyborach, błędach, trudnych chwilach, bolesnych doświadczeniach, o cenie, jaką musiała zapłacić za niektóre decyzje. Dziesięć osobistych przykazań określa jej najważniejsze wartości - jako kobiety, aktorki, matki. Wyraża je w krótkich hasłach, takich jak czekać, być spokojnym, kochać, pamiętać o tym, że robiło się błędy, pracować, wierzyć w opatrzność i Boga. Następnie rozwija te myśli odwołując się do zdarzeń z własnych przeżyć. Opowiada m.in. o dzieciństwie, które było biedne i raczej pozbawione ciepłych uczuć; o najważniejszych miłościach jej życia, m.in. do Andrzeja Seweryna, o nieudanym małżeństwie; o tym, jak zaczęła pić i jak popadła w nałóg, jakie były przyczyny i skutki nadużywania alkoholu i jak udało jej się wyjść z uzależnienia. Wiele miejsca poświęca także opowieściom o dzieciach, o wielkiej i mądrej miłości, którą starała się je obdarzyć, o szacunku, z jakim zawsze je traktowała, oraz o przyjaźni, która ich łączy. Mówi również o pracy, o aktorstwie, bez którego nie potrafiłaby żyć. O Stanisławie Celińskiej - kobiecie i aktorce pięknie mówią Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Erwin Axer, Jerzy Satanowski. Nie zabraknie także wypowiedzi syna i córki artystki. Ilustracją są fragmenty filmów i spektakli teatralnych: "Krajobraz po bitwie", "Noce i dnie", "Podejdzie taki pod sam dom i...", "Bachantki" oraz piosenki w wykonaniu artystki - "Ptakom podobni", "Uśmiechnij się", a także "Modlitwa" Bułata Okudżawy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.08.27 00:32:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski