Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEDNOSTKA SZPOT

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 31 min

Filmowy portret Janusza Szpotańskiego, satyryka, krytyka literackiego i tłumacza. Autora stylizowanych grotesek wyszydzających ideologię i realia polityczne w PRL-u. O nim, jego dziełach i rzeczywistości, w jakiej tworzył mówią: Jan Lityński, Antoni Libera, Aleksander Hall, Walery Namiotkiewicz, Paweł Miklasz, Piotr Wierzbicki, Marek Karpiński i Jadwiga Staniszkis. Janusz Szpotański urodził się w 1929 roku. Ze względu na "pochodzenie burżuazyjne" nie został przyjęty na socjologię, studiował więc rusycystykę. Zajmował się krytyką i teorią literatury, pisał wiersze. W roku 1964 roku napisał "Cichych i Gęgaczy" - zbiór satyrycznych kupletów luźno związanych ze sprawą "Listu 34". Trzy lata później aresztowano go i osadzono w więzieniu za "rozprzestrzenianie informacji szkodliwych dla interesów państwa". Po odbyciu kary imał się różnych zajęć, pracował m. in. jako urzędnik w "Ruchu", terenowy prelegent Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i instruktor szachowy w wojsku. Do jego najbardziej znanych utworów satyrycznych należą: "Caryca i zwierciadło", "Towarzysz Szmaciak" i "Wojna pcimska". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:37:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.