Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JÓZEF WILKOŃ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 19 min

Pośród kipiącej zieleni ogrodu stoi drewniana niby-kapliczka, a w niej gra od ucha orkiestra drewnianych zwierzaków. W przestrzeniach pracowni, korytarza, pokoi, unoszą się wielkie owady i przeróżne stwory, a jednorożce dmą w trąby. Ożywione technikami animacji tradycyjnej i komputerowej wyrwały się z kart książek. Zrodziły się w wyobraźni artysty o międzynarodowej sławie, który przez dziesięciolecia kształtował plastyczny gust kilku pokoleń młodych czytelników - w Polsce i świecie. Film, od którego trudno oderwać wzrok, doskonale pokazuje urok i istotę twórczości Józefa Wilkonia. Powstał z inspiracji najpiękniejszej książki, jaką napisano o artyście - "Ja i królowie" Ernsta Schnabla. Nie jest to film biograficzny. Autorzy najwyraźniej wychodzą z założenia, że widz wie, kim jest Józef Wilkoń, a jeśli nie - po obejrzeniu dokumentu zechce sam dotrzeć do informacji o nim. Dlatego po prostu śledzą go okiem kamery w miejscu mu najbliższym - w jego domu i przylegającym do niego ogrodzie, rejestrują jego działanie i wypowiedzi. Całość organizują na wzór książki, a więc materii, z którą wielki ilustrator Józef Wilkoń w swojej twórczości obcuje najczęściej: dzielą na rozdziały. Artysta mówi o źródłach wyobraźni, własnym dzieciństwie - ciągle pamiętanym - i wydedukowanych z niego potrzebach dzieci, o formie, związkach sztuki z polityką, początkach kariery artystycznej, egzystencji. Zdarzało mu się w dzieciństwie robić coś niebywale okrutnego. Jako dziecko bywał Don Kichotem. Ożenił się, przyjechał z Krakowa do Warszawy i musiał zarabiać na życie. Jego szansą było to, że musiał zniszczyć ilustracje do dwóch pierwszych książek. Potem ta pierwsza, czyli trzecia, "Pawie wiersze" Kubiaka, ustawiła go, także w świecie. Uważa, że egzystencja przyrody jest zjadaniem się form: energię zdobywa się zjadając cudze ciało. Nie ma już żadnych złudzeń: śmierć tworzy życie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.02.16 00:22:52
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych