Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO MY, RUGBIŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 45'

Byli szalikowcami. Chuliganami. Walki z kibicami innych drużyn były ich żywiołem. Zadyma często liczyła się bardziej niż mecz. Dokopać komuś, a samemu się nie dać - to był ich cel. Teraz są inni. Są wspólnotą, łączy ich wytrwała praca i dążenie do sprostania wyzwaniu, które podjęli cztery lata temu. Odmieniło ich rugby. Jajowata piłka i zasady tej jeszcze mało w Polsce popularnej gry pomogły okiełznać agresję na ulicy i dać jej upust na boisku. Jakub Szymański z niejednego pieca jadł chleb. Pod koniec lat 80. wyjechał do Szwecji. Zachłysnął się Zachodem. Wziął fikcyjny ślub, by się jakoś urządzić. Nie wyszło. Po dwóch latach wrócił do Polski. Potem wyjechał do Kanady. Znów się nie udało. Wrócił. W kraju wszystko stawało się na nowo. Radził sobie, działając w szarej strefie. Znów wyjechał. Do Niemiec i Francji. Potem do RPA. Wkrótce przekonał się, że trafił na hochsztaplera. Znów mu się nie udało. Wrócił do Polski. Zatrzymano go na granicy. Znalazł się w więzieniu. Ale na Zachodzie zetknął się z rugby. Ta gra - jak się okazało - stała się jego szansą. Znalazł w niej wreszcie możliwość samorealizacji. Cztery lata temu to był mało popularny sport. Ale np. w Sopocie istniało już "Ogniwo" odnoszące sukcesy, istniał Polski Związek Rugby. Szymański zaczynał w Gdyni od podstaw, lecz nie w próżni. I nie sam. Ideę stworzenia drużyny realizowali z nim Zbigniew Rybak, Jacek Wojaczek i Dariusz Komisarczuk. Doszli do tego różnymi drogami. Wszyscy czterej opowiadają o tym w filmie, zbudowanym z czterech przeplatających i splatających się wątków. Nie ułatwia to widzowi odbioru, daje jednak pełniejszy obraz tej historii z happy endem, opowieści o tym, jak rugby zmieniło znaczenie słowa chuligan. Pierwszy mecz ich "Arka" Gdynia rozegrała po siedmiu miesiącach treningów w Sochaczewie. Przegrali 25 do 5, co wydało im się przyzwoitym wynikiem. Ale podczas meczu doszło do bójki. Dziś nie ma już o tym mowy. W 2000 roku po raz drugi zdobyli tytuł wicemistrza Polski. Przygotowanie do każdego meczu to rytuał. Drużyna to wspólnota. Dla nich, rugbystów, liczy się przede wszystkim honor, lojalność i koleżeństwo, a przyjaciel ważniejszy jest niż dziewczyna. Być może kiedyś jako szalikowcy myśleli tak samo, lecz znaczyło to co innego.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski