Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMANA TOTENBERGA PODRÓŻ SENTYMENTALNA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 27 min

Film zrealizowano podczas Międzynarodowych Kursów Interpretacji Muzycznej zorganizowanych przez Zakopiańską Akademię Sztuki - Zakopane 2000.
Miał sześć lat, kiedy zaczął się uczyć gry na skrzypcach. Kilka miesięcy później już koncertował ze swoim nauczycielem, który był koncertmistrzem w operze. Obaj dostawali za to trochę białego chleba, cukier i masło, co w czasie wojny było prawdziwym cudem. Dziś Roman Totenberg uważany jest za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec, ma blisko 90 lat i chętnie uczy młodych adeptów gry na tym instrumencie. Roman Totenberg urodził się w Łodzi. Jego ojciec pochodził z żydowskiej rodziny kupieckiej. W rodzinie matki byli żydzi i chrześcijanie - artyści, lekarze, prawnicy. On zawsze czuł się przede wszystkim Polakiem. Włada siedmioma językami, ale tylko po polsku mówi bez akcentu i tylko w tym języku może wyrazić się w pełni. Lata młodzieńcze spędził w Warszawie. W stolicy w 1927 roku poznał Karola Szymanowskiego. Kończył wówczas konserwatorium, którego kompozytor był dyrektorem. Skrzypek często bywał u Szymanowskiego w Zakopanem, w Atmie. Od 1935 roku Totenberg mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada na Uniwersytecie w Bostonie, a jeśli myśli o Polsce, to o Zakopanem. Kiedy wchodzi do Atmy, mimo upływu 70 lat, ma wrażenie, że czas się cofa, za chwilę wyjdzie Szymanowski i powie: cieszę się, żeś przyjechał! Ale kompozytora już nie ma, a wszyscy znajomi, którzy tak licznie odwiedzali Atmę, pozostali już tylko na fotografiach wiszącymi na jej ścianach. Totenberg bywa w Zakopanem. Prowadzi tam zajęcia z młodymi skrzypkami przyjeżdżającymi z całego świata na Międzynarodowe Kursy Interpretacji Muzycznej, organizowane przez Zakopiańską Akademię Sztuki. Był tam w październiku 2000 roku. Kamera towarzyszyła mu w Atmie, kiedy wspominał swoje życie, podczas zajęć z muzyczną młodzieżą, spacerów po mieście i w czasie zabawy, gdy tańczył przy muzyce jednej z góralskich kapel, bardzo przez niego - jak i Szymanowskiego - lubianej i cenionej. Wreszcie, w czasie uroczystości wręczenia przyznanego mu przez prezydenta Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi RP. Dziękując za to odznaczenie Totenberg stwierdził, że jest szczęśliwy, iż mógł służyć krajowi i polskiej sztuce, którą zawsze uważał za jedną z największych w świecie, i cieszy się, że mógł ją reprezentować. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:19:33
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych