Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOT. WSPOMNIENIE O KONSTANTYM JELEŃSKIM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1992
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 42 min

Malarka Leonor Fini - Konstanty Jeleński, przez przyjaciół zwany zdrobniale Kotem, poznał ją tuż po wojnie w Wenecji i związał się z nią, jak się okazało, na zawsze. Odsłaniał przed nią tajniki polszczyzny, zwłaszcza w kwestii kota: od kociątka po kocurzysko, przez koteczka, kociaka, kocurka... Jerzy Giedroyc, Józef Czapski, Adela Maria Żeleńska, Gustaw Herling-Grudziński, Władysław Żeleński, Jan Lebenstein, Rita Gombrowicz, Krzysztof Pomian, Olga Scherer, Wojciech Karpiński. Znali go, może nie tak jak Leonor, lecz dobrze. W filmie wspominają i oceniają zmarłego w 1987 roku intelektualistę, tłumacza, historyka literatury i sztuki, animatora kultury polskiej na Zachodzie, promotora dzieł Witolda Gombrowicza. Z ich wypowiedzi wyłania się postać człowieka wyjątkowego, wybitnego, niestety, nie w pełni docenionego. Urodził się w 1922 roku. Jego rodzice przebywali na placówkach dyplomatycznych, napierw więc opiekowali się nim dziadkowie. Potem do szkoły podstawowej chodził w Wiedniu, następnie kontynuował naukę pod Lozanną, a wreszcie ukończył liceum im. Batorego w Warszawie. W czasie wojny walczył dzielnie, lecz słowa o tym nie pisnął. Boje zakończył w brygadzie u generała Maczka. Pozostał na emigracji. Osiadł w Paryżu razem z Leonor Fini i zajął się polską kulturą. Był człowiekm przychylnym ludziom, szczodrym przyjacielem. Był bezinteresowny, lojalny i skromny. Chciał być użytyczny i taki był.Świat dla niego nie dzielił się na czarne i białe. Uważał, że zbyt jaskrawa akcja antykomunistyczna jest niepotrzebna. Chciał umożliwić przetrwanie kultury polskiej. Chciał z polskiego szlachcica zrobić nowoczesnego człowieka, doskonale więc rozumieli się z Witoldem Gombrowiczem, który pragnął tego samego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2017.03.29 00:45:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych