Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WNIEBOWZIĘTY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film biograficzny, Film sportowy
 • 24'

Bohater filmu urodził się na Śląsku, wśród kopalnianych szybów i wielkich hałd. Kiedy miał 8 lat i nic nie wiedział o świecie, zetknął się z modelarstwem. Wtedy nabrał pewności, że chce latać, wznieść się wysoko ponad bure dymy, gdzie czysty błękit nieba i słońce. W tym pragnieniu utwierdził Jurka sukces Edwarda Makuli, który w 1961 roku w Argentynie zdobył tytuł mistrza świata w akrobacjach szybowcowych. Mistrz był jego stryjem. Jurek Makula miał 12 lat, kiedy poszedł na kurs szybowcowy zorganizowany przez rybnicki aeroklub. Na pierwszych zajęciach uszkodził w szybowcu układ sterowniczy. Instruktor go wyrzucił. Schował się więc za hangarem i płakał. Koledzy ubłagali instruktora, by jednak dał mu szansę Wykorzystał ją jak nikt inny. Początkowo się bał. Aż pewnego dnia podczas startu lina łącząca samolot z szybowcem pękła. Znajdował się nisko nad ziemią, co ograniczało możliwość manewru. Zdołał jednak szczęśliwie wylądować. Wtedy przestał się bać: zmierzył się z niebezpieczeństwem i wygrał. Poczuł, że nie ma barier. Z czasem zaczął wykonywać ewolucje, których nie wykonywał nikt w Polsce. Siedemnaście razy zdobył tytuł mistrza Polski w akrobacjach szybowcowych, sześć razy - mistrza świata. Wielokrotnie stał na najwyższym podium na Mistrzostwach Europy. W powietrzu nie miał już rywali. Za to na ziemi z trudem sobie radzi z prostymi kłopotami i codziennymi zajęciami. Rzadko jednak bywa na ziemi, bo kiedy nie trenuje, też lata - na boeingu 767. Jest czołowym pilotem Polskich Linii Lotniczych LOT. Jerzy Makula wiele nauczył się od stryja Edwarda, który jako pierwszy Polak zdobył tytuł mistrza świata w szybownictwie, zbudował pierwszy nowoczesny szybowiec i stworzył polską szkołę latania. Tłumaczył bratankowi, jak pokonać siłę ciążenia, jak nie mdleć w czasie lotu głową w dół, jak "zatrzymać figurę" pędząc 350 km na godzinę w stronę ziemi. Teraz Jerzy razem z kolegami obmyślił i zbudował "Foxa" - lekki szybowiec z włókna szklanego, na którym lata cała światowa czołówka powietrznych akrobatów. I uczy latać swoich pięciu synów, co bardzo niepokoi żonę, choć i ona wie, co to znaczy wznieść się ponad chmury - jest stewardesą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.