Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAZIMIERZ BRAUN - NA POGRANICZU KULTUR

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, USA
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 34'

Kazimierz Braun należy od lat do tej nielicznej grupy twórców, którzy potrafią łączyć w swych przedsięwzięciach działalność praktyczną i teoretyczną w ramach uprawianej dziedziny sztuki. Jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, a równocześnie autorem prac - zarówno teatrologicznych podręczników uniwersyteckich, jak i publikacji o charakterze manifestów artystycznych. Do tego wykłada, ma w swym dorobku także utwory dramatyczne. Już w latach siedemdziesiątych w Lublinie, a potem jako dyrektor Teatru Współczesnego we Wrocławiu wystawiał cieszące się wielkim zainteresowaniem i żywo dyskutowane spektakle, próbując przy tym w ramach typowego teatru państwowego stworzyć odmienny, nowy typ placówki artystycznej. Wykładał też w krakowskiej PWST i na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1984 roku został odsunięty - w kompromitujących dla autorów tej decyzji okolicznościach - od kierowania teatrem, stracił ponadto możliwość kształcenia studentów. Dwa lata później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, zaproszony do pracy dydaktycznej, najpierw do Swarthmore College, następnie zaś na uniwersytecie stanu Nowy Jork w Buffalo. Szybko znalazł się w gronie stałych wykładowców tej dużej i cenionej uczelni. Nie zaniechał działalności reżyserskiej. Już na początku swego pobytu za oceanem pokazał w prestiżowym The Guthrie Theatre w Minneapolis "Nosorożca" Ionesco, zaprezentował Amerykanom polski teatr - m.in. "Odejście głodomora" Różewicza w Pfeifer Theatre w Buffalo i "Szewców" Witkacego w Odyssey Theatre w Los Angeles, przedstawiał też plenerowe realizacje szekspirowskie. Realizatorzy dokumentalnego portretu Kazimierza Brauna odwiedzili swego bohatera w Buffalo. Kamera wprowadza widza do stanowego uniwersytetu, gdzie Braun uczy reżyserii teatralnej, na próbę sztuki teatralnej i na premierę przedstawienia jego autorstwa w teatrze w Toronto w Kanadzie, a reżyser opowiada o swej pracy i codziennym życiu za oceanem.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego