Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAO I KORMORANY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 25'

Na południowo-wschodnich rubieżach wielkich Chin, na rzece Li-Jang zachował się do naszych czasów niezwykły rytuał połowu ryb. Czynią to specjalnie ułożone do tego celu kormorany. Pierwsze wieści o tych niezwykłych ptakach sięgają V wieku naszej ery i pochodzą z Japonii. Tajemnica hodowli kormoranów dotarła z czasem do Chin i już w VII wieku ptaki zaczęły się pojawiać na pokładach dżonek.Znacznie później - na przełomie XVI i XVII w. - umiejętności kormoranów demonstrowano na królewskich dworach Francji i Anglii. Ptakom zakłada się obrożę z cienkiego sznurka, co umożliwia częściowe połknięcie ryby. Na wracającego ze zdobyczą kormorana czeka człowiek. Na chińskich dżonkach odbywa się to seryjnie - jeden ptak za drugim chwytany jest za głowę, rybak podważa dziób, wyciąga szamoczącemu się kormoranowi rybę z gardła. Góry Nan-Ling i rzeka Li-Jang od tysiącleci słyną jako kraina poezji i malarstwa opiewającego naturę. Dwa i pół tysiąca lat temu mędrzec Lao-Tsy obwieścił światu nową filozofię, którą wyłożył w traktacie "Księga Drogi i Cnoty", co w jego ojczystym języku brzmiało "Tao-te-cing". Tao, czyli droga jako postępowanie, dążenie, osiąganie czegoś. Przestrzegać Tao, to żyć w zgodzie z odwiecznymi prawami natury, istniejącymi niezależnie od nas. Autor filmu wymarzył sobie podróż do ojczyzny Lao-Tsy dawno temu. Zafascynowany uniwersalnością zapisanych przed tysiącami lat myśli mędrca szuka prawidłowości w funkcjonowaniu pełnego sprzeczności i kontrowersji systemu - na drodze prowadzącej do harmonii świata.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman