Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FRYDERYK CHOPIN. "ROMANTYZM WYGNAŃCÓW"

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska, Francja
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 55 min

Fabularyzowana opowieść o życiu Fryderyka Chopina, rozgrywająca się na tle dramatycznej historii polskiej emigracji we Francji po 1830 roku. Autorka wykorzystała bogate materiały ikonograficzne i archiwalne oraz teksty źródłowe. Wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie 29 listopada 1830 roku zastała 20-letniego wówczas Chopina w Wiedniu. Tam spędził pierwsze na obczyźnie święta Bożego Narodzenia. Po 10 miesiącach walk powstanie zostało brutalnie stłumione. Rozpoczęły się prześladowania i represje. Car unieważnił konstytucję Królestwa Warszawskiego, rozwiązał parlament i wojsko, zamknięto Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wileński. Przywódców i żołnierzy Powstania deportowano na Syberię, konfiskując ich majątki. Około 8 tysięcy Polaków wyruszyło na wygnanie. Większość z nich udała się do Francji. Fryderyk Chopin przyjechał do Paryża pod koniec września 1831 roku. W niedługim czasie nawiązał kontakty z polską emigracją skupioną wokół Adama Czartoryskiego i jego Hotelu Lambert. Tam właśnie dawał Chopin swoje pierwsze paryskie koncerty. Wśród jego oczarowanych słuchaczy znaleźli się m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński, a na kolejnych koncertach sympatyzujący z polską emigracją Honore Balzac, George Sand i Eugene Delacroix. Dwóch najwybitniejszych twórców wśród polskiej emigracji - Chopina i Mickiewicza - łączyły kontakty towarzyskie, jednak nigdy za sobą nie przepadali i nie rozumieli się. Kompozytora odstręczała wybuchowość i egzaltacja poety. Ten z kolei był oburzony, że Chopin z taką swobodą porusza się w świecie paryskich elit. Obaj cieszyli się wielkim zainteresowaniem i uwielbieniem nie tylko w środowisku polskiej emigracji. Obaj byli otoczeni gronem wielbicielek, lecz nie zaznali wiele szczęścia w miłości. W 1840 roku dzięki zabiegom księcia Adama Czartoryskiego otwarto katedrę języków i kultur słowiańskich w College de France. Pierwszym jej profesorem został Adam Mickiewicz. Jego pierwszej prelekcji słuchali m.in. Chopin, George Sand i Liszt - wywarła na nich wielkie wrażenie. Niestety, wykłady wieszcza zostały wkrótce zawieszone - zbyt wiele było w nich treści politycznych i patriotycznych. Tymczasem związek Chopina i George Sand rozpadł się. Kompozytor mocno podupadł na zdrowiu. Pragnął wyjechać z Paryża pełnego wspomnień i ogarniętego fermentem Wiosny Ludów. Przez kilka miesięcy koncertował w Anglii i Szkocji. Potem powrócił do Paryża. Zmarł w 1849 roku w otoczeniu przyjaciół i rodziny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:13:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego