Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O NAJWIĘKSZEJ KŁÓTNI

w 14 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII LESZKA KOŁAKOWSKIEGO

 • Film animowany
 • Rok produkcji:
  1999
 • Barwny. 35 mm. 501 m/e. 17 min.
  Animacja lalkowa.

Bohaterami filmu są trzej bracia: Eino, Aho oraz Laje. Bracia żyją z uprawy rodzinnej ziemi. Eino pracuje od świtu do nocy. Aho lubi spędzać czas na zabawie w pobliskiej karczmie. Laje raz pomaga Eino, a raz towarzyszy Aho. Pewnego razu Aho zostaje oszukany przy grze w kości i traci rodzinną ziemię. Bracia wyruszają w poszukiwaniu pracy. Dochodzą do rozwidlenia dróg. Eino chce iść w lewo, Aho w prawo, a Laje zgadza się raz z jednym, raz z drugim bratem. Bracia, nie mogąc przekonać się wzajemnie do swoich racji, zaczynają wielką kłótnię. W końcu strach przed niebezpieczeństwami samotnej wędrówki decyduje o trzymaniu się razem i bracia postanawiają pójść drogą wybraną przez Eino. Długo wędrują po lasach, walczą z dzikimi zwierzętami, zdobywają pożywienie. W końcu docierają do bram wymarzonego przez Eino miasta. Okazuje się jednak, że wspaniała fasada kryje rozpacz i nędzę wielu mieszkańców miasta, że jedyną pracą, o którą przychodzi im żebrać, jest zatrudnienie za miskę zupy przy budowie nowego pałacu. Zniechęcony Aho marzy o krainie szczęścia, która, jego zdaniem, jest na końcu proponowanej przez niego drogi. Aho wraca na rozstaje dróg. Bracia długo nie mają o nim żadnych wieści, aż kiedyś dochodzą do nich słuchy o jego śmierci. Eino przekonuje Laje, aby pozostał z nim w mieście. Jednak po jakimś czasie także Laje postanawia wyruszyć w drogę, aby poszukać lepszego miasta.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Kair (MFF dla Dzieci)-Dyplom uznania
  10th Cairo International Film Festival for Children
 • 2000
  Szczecin (Biesiada z Filmem Dokumentalnym i Animowanym DAF)-II Nagroda Główna
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Srebrne Koziołki"
  (nagroda Jury Konkursu Krajowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!" dla najlepszego filmu animowanego)
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-Nagroda Jury Dziecięcego
  nagroda za reżyserię przyznana przez Jury Dziecięce Konkursu Krakowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-Nagroda Jury Dziecięcego
  wyróżnienie przyznane przez Jury Dziecięce Konkursu Międzynarodowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Poznańskie Koziołki"
  (nagroda dla najlepszego opracowania plastycznego w filmie animowanym przyznana przez Jury Konkursu Krajowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!")
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-Nagroda Jury Dziecięcego
  nagroda za opracowanie plasyczne przyznana przez Jury Dziecięce Konkursu Krakowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Poznańskie Koziołki"
  nagroda dla autora najlepszego opracowania plastycznego w filmie animowanym przyznana przez Jury Konkursu Międzynarodowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Poznańskie Koziołki"
  nagroda za animację (wspólnie z Adamem Wyrwasem) przyznana przez Jury Konkursu Krajowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Poznańskie Koziołki"
  nagroda za animację (wspólnie z Krzysztofem Brzozowskim) przyznana przez Jury Konkursu Krajowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 2000
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Poznańskie Koziołki"
  nagroda za muzykę przyznana przez Jury Konkursu Krajowego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 2000
  Siena (MFF Krótkometrażowych)-Nagroda Główna w kategorii: najlepszy film animowany
 • 2000
  Szolmok (FF Artystycznych)-II Nagroda w kat. filmu animowanego
 • 2000
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Srebrna Kreska
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor