Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O ZABAWKACH DLA DZIECI

w 14 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII LESZKA KOŁAKOWSKIEGO

 • Film animowany
 • Rok produkcji:
  1999
 • Barwny. 35 mm. 408 m/e. 14:55 min.
  Animacja klasyczna na celuloidach.

W królestwie Lailonii żyje kupiec Pigu wraz ze swoją córką Memi. Pigu trudni się sprzedawaniem mieszkańcom Babilonii ochraniaczy na widelce do jedzenia bażantów, a przywozi grzebienie do czesania wielbłądów, które mieszkańcy Lailonii natychmiast rozchwytują płacąc za nie słone ceny. Kupcowi Pigu dobrze się powodzi. a ponieważ ulubioną rozrywką w jego kraju jest dziurawienie globusów, Pigu przywozi z każdej podróży córce Memi nowy globus. Któregoś dnia, po powrocie z kolejnej wyprawy kupieckiej, Pigu dowiaduje się od Memi, że podczas jego nieobecności zamówiła globus wielkości kuli ziemskiej. Pigu natychmiast przelicza, ile będzie go kosztował kaprys córki i pod pretekstem złego wykonania, odsyła globus do sklepu. Memi wpada w histerię, a ponieważ Pigu jest bardzo wrażliwy na łzy córki, podsuwa jej pomysł, aby zamiast globusa podziurawiła kulę ziemską. Memi wsiada do samolotu i, bawiąc się doskonale, dziurawi ziemię. Na skutki jej zabawy nie trzeba czekać zbyt długo. W dziurach giną słynne budiwle, zapadają się domy mieszkalne i biurowce. Rozdzwaniają się telefony z pytaniami, kto niszczy kulę ziemską. Poszkodowane państwa żądają wysokich odszkodowań. Pigu, który nie ma czym zapłacić za szkody, wyrządzone przez Memi, trafia do więzienia. Siedząc samotnie w celi, dochodzi do wniosku, ze nie należy szczędzić pieniędzy na zabawki dla dzieci.
Prapremiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!" w Poznaniu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1999
  Poznań (FF dla Dzieci)-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcin"
  nagroda dla najlepszego filmu ("Film zachwycił swoim groteskowym obrazem współczesności współczesności, oryginalnym pomysłem ukazania codziennych zajęć mieszkańców Lailonii, którzy do złudzenia przypominają mieszkańców ziemi") przyznana przez Krajowe Jury Dziecięce na XVII Międzynarodowym Fetiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl