Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STARA MUZYKA

w CENTRUM CZYLI POGRANICZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny + czarno-biały, 25 min

Film dokumentalny o muzyce Mariana Bujaka, muzykanta ze wsi Koryciska (woj. Radomskie).
"Dawniej muzykant był dla gości wesela - wspomina bohater filmu. Grał im to, czego sobie życzyli. Dzisiaj odwrotnie. Ludzie tańczą tak, jak im zagrają, bez wyboru. I co to za tańce! Wszyscy skaczą równo. A kiedyś trzeba było umieć tańczyć. Mistrzowie pląsali na środku sali, czeladnicy z boku, pod ścianami, zaś ci z dwiema lewymi nogami stali w kącie i trzymali kapoty tancerzy. Nie było przecież wieszaków..."
Marian Bujak ze wsi Koryciska w dawnym województwie radomskim miał siedem lat, gdy pierwszy raz wziął skrzypce do ręki. Odtąd się z nimi nie rozstaje. Gdy trzeba, szykuje instrument, stroi struny, naciera włosie smyka kalafonią i idzie zagrać ludziom starą muzykę. Okazji ma coraz mniej. Dawniej, gdy nie było elektryczności, radia i telewizji, muzykant był prawdziwym panem. Miał poważanie u wszystkich. Gdy szedł przez wieś, dzieciaki biegały za nim tak, jak teraz lecą za ekipą filmową. Starsi nie mogli się doczekać aż przyjdzie, by wtórować na skrzypkach ich przyśpiewkom. Słowa znali chyba wszyscy. Dzisiaj tylko nieliczni pamiętają teksty ludowych przyśpiewek komentujących codzienność, przypominających ludziom prawa moralne i zasady rządzące światem. Wśród tej garstki są bliscy pana Mariana, w tym jego młoda wnuczka. Dzięki muzykującej wspólnie trzypokoleniowej rodzinie Bujaków stara tradycja nie zaginie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego