Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CAŁĄ GAMBĄ

w CENTRUM CZYLI POGRANICZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny. 25 min.

Tradycje muzyczne we wsi Czarnia na Kurpiach Zielonych.
Jadą na rowerach kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi. Odświętnie ubrani, w eleganckich kapeluszach, czapkach i chustach na głowie. Wszyscy zdążają do parafialnego kościoła we wsi Czarnia. To dziś centrum miejscowej kultury muzycznej kultywowanej na Kurpiach Zielonych od stuleci. Pieśni śpiewa się tu nie tylko w kościele. Także na weselach, zabawach, spotkaniach. Ale, jak wspominają wiekowi mieszkańcy Czarni, śpiewu nie słychać tak często, jak przed laty. Kiedyś ludzie byli weselsi, a radość wyrażali w pieśniach. Dziś jakoś posmutnieli. Starsi potrafią jeszcze śpiewać, ale już nie bardzo im się chce. A młodszym tylko dyskoteki w głowach. Jedni dawnych pieśni nie znają, drudzy wstydzą się śpiewać całą gambą! Wbrew utyskiwaniom nie całe nowe pokolenie Czarni ogłuchło. Większość córek i synów nie ma czasu na muzykowanie, wnuki kręcą nosem na stare przyśpiewki, ale można wierzyć, że wśród prawnucząt odrodzi się fenomen kurpiowskiej kultury muzycznej. Tradycja gremialnego śpiewania pieśni ludowych, tak zwanych leśnych, emanujących witalną siłą i radością.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych