Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MÓJ DOM W DOLINIE...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 22 min

W 1946 roku na ziemię kłodzką, w rejon Gór Sowich, ciągnęli osadnicy z różnych regionów Polski. Zajmowali opuszczone przez wysiedlonych Niemców domy, niekiedy z jeszcze ciepłymi piecami. Wprowadzali się do zabudowań, w których nadal przebywali ich dotychczasowi właściciele, zobligowani do pracy na rzecz przybyszów. Wraz z osadnikami zjawili się też szabrownicy, by wywieźć to, co miało większą wartość, nawet całe domy. Działo się to za cichym przyzwoleniem władz, zainteresowanych szybkim wykorzenieniem wszystkiego, co niemieckie. Osadnicy choć znaleźli się w warunkach o wiele lepszych niż te, w których żyli wcześniej, choć otrzymali całkowicie wyposażone i bardzo zadbane domy, nie czuli się na ziemi kłodzkiej dobrze. Tęsknili za swoimi stronami, przede wszystkim jednak całymi latami obawiali się powrotu Niemców. Rzutowało to na ich postawy. Najczęściej nie dbali o przejęte dobro, które z czasem popadało w ruinę. Musiały minąć lata, by odkryli, że jednak wrośli w tę ziemię i pokochali jej wyjątkową urodę, że jednak stała się ich nową małą ojczyzną i dziś mocno wiąże ich z nią pół wieku życia i groby bliskich, spoczywających na starych cmentarzach obok tych, którzy w Górach Sowich gospodarzyli przed nimi. O początkach życia i dniu dzisiejszym w położonym w pięknej dolinie Glinnie opowiadają w filmie: Tomas Herha - syn Ślązaczki i Słowaka, Janina Kopka - która na ziemię kłodzką przybyła tuż po wojnie z biednej podkieleckiej wsi, Michał Gorczakowski - rolnik i malarz amator, Eugeniusz Bekalarczyk - właściciel pensjonatu pełnego poniemieckich przedmiotów i pamiątek, nastawionego głównie na goszczenie byłych mieszkańców tego regionu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:33:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.