Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA PUSZCZA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • Barwny, 29 min

Bożena i Jan Walencikowie, dokumentaliści-przyrodnicy, wielokrotnie nagradzani na krajowych i zagranicznych festiwalach filmów przyrodniczych, po raz kolejny penetrują z kamerą Puszczę Białowieską. W jej sercu znajduje się Białowieski Park Narodowy, ścisły rezerwat przyrody, uznany przez UNESCO za obiekt Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Rezerwat ten to 20 mil kwadratowych dziewiczego lasu, urozmaiconego bagnami i łąkami. Takimi lasami w epoce prehistorycznej pokryta była cała niemal Europa, dziś ostatni z nich to Puszcza Białowieska. Nadal żyją tu żubry, łosie, jelenie, dziki, wilki, rysie, bobry, sowy, dzięcioły oraz wiele innych ginących gatunków zwierząt i roślin. Komentarz lektorski ograniczony jest do kilku zdań na początku i końcu filmu. Autorzy oddali głos samej przyrodzie. Niektóre sceny z życia lasu ilustruje doskonale dobrana muzyka. Bardzo dynamiczny montaż pozwala odczuć, że puszcza to miejsce tętniące życiem. Choć może wydać się oazą spokoju i ciszy, dla żyjących tu zwierząt jest polem nieustannej walki o przetrwanie. Oglądamy wilka pożerającego swą zdobycz, głodne pisklęta natarczywie domagające się pokarmu, żarłoczne gryzonie i larwy, oraz niezwykle natrętne, wszechobecne owady, które są prawdziwym utrapieniem dla dostojnych żubrów. Te ostatnie galopują po polanie wzniecając tumany kurzu, samce toczą ze sobą walki. Wiele dzieje się i w świecie roślin, co ukazują przyśpieszone zdjęcia. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele gatunków kwiatów kwitło niegdyś w naszych lasach, jak bogaty i pełen fantastycznych kształtów jest świat grzybów. Niezliczone formy życia rozwijają się nad i pod wodą bagien, strumieni i rzek. Królują tu doskonale pływające bobry i roje owadów. Bardzo interesujące są zdjęcia ukazujące te same zakątki lasu w ciągu czterech pór roku pozwalają dostrzec zmienność świata przyrody, bogactwo jej barw i odcieni. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:10:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl