Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RODEO NA PEGAZIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 23 '

W latach 50. - jak wspomina Grzegorz Lasota - jako młody, bezczelny, niedouczony i szczerze mówiąc głupi początkujący krytyk wypisywał bzdury na łamach prasy. Realizm socjalistyczny stanowił dla niego największą wartość w sztuce. Potem dojrzał, w czym pomogła mu popaździernikowa odwilż i zmiany, także w sztuce.. Znajomy, który wrócił ze Stanów Zjednoczonych, zwrócił jego uwagę na telewizję. Dostrzegł w niej szansę dla siebie, a także możliwość odpracowania tamtych grzechów wczesnej młodości. Kierownictwo Telewizji Polskiej, wówczas tworu jeszcze bardzo młodego, zaakceptowało jego pomysł stworzenia magazynu kulturalnego. Rozpisał więc wśród znajomych konkurs na jego tytuł. Nagrodą było pół litra. Wygrał Jerzy Urban, który w tym czasie miał zakaz publikowania. Wojciech Zamecznik zaprojektował czołówkę - wtedy jeszcze nieruchomą planszę ze skrzydlatym koniem. Tak w 1959 roku narodził się "Pegaz". Jego pierwsze wydanie Lasota przygotował razem z Tadeuszem Kurkiem. Ostatnie własne - w lutym 1968 roku. Dziś "Pegaz" jest już zupełnie inny, ciągle jednak istnieje i jest programem najdłużej nadawanym na antenie Programu I Telewizji Polskiej. W filmie Grzegorz Lasota opowiada o dziewięciu pierwszych latach w dziejach "Pegaza". Historię magazynu przedstawia przez pryzmat chwilami bardzo osobistych wspomnień. Mówi o celach, które mu wówczas przyświecały, wydaniach dla niego z wielu względów najważniejszych, ludziach, których gościł - nie zawsze mile widzianych przez władze - i współpracownikach. Jego wspomnienia autor filmu bogato ilustruje wydobytymi z archiwów TVP fragmentami "Pegaza", umożliwiając w ten sposób zwłaszcza młodym widzom zobaczenie, jak wyglądał kiedyś program w latach 60. uważany za najlepszy w telewizyjnej ofercie. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:10:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych