Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STAŃCZYCY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film oświatowy
  • 36 '

Józef Szujski - historyk, publicysta, dramaturg i polityk. Stanisław Koźmian - polityk, publicysta i entreprener teatralny. Stanisław hr. Tarnowski - historyk literatury, publicysta i polityk. Michał Bobrzyński - historyk, prawnik i mąż stanu. Autorzy "Teki Stańczyka", od tego dzieła zwani Stańczykami. Byli najwybitniejszą formacją ideową i polityczną w dziejach polskiego ruchu konserwatywnego, datującą swe powstanie na drugą połowę minionego stulecia. Ich dokonania oddziaływały na różnorodnych polach życia narodowego: w polityce i myśli politycznej, historiografii i historiozofii, krytyce i historii literatury, malarstwie, teatrze i poezji. Ich znaczenie zaś było tym większe, że pojawili się na widowni życia publicznego i intelektualnego w dramatycznym momencie polskich dziejów - po upadku powstania styczniowego, którego następstwa zagroziły egzystencji narodu. Film przedstawia genealogię grupy na tle sytuacji ogólnopolskiej i w Galicji oraz historii polskiego konserwatyzmu, stosunek jej członków do powstania, ich poglądy polityczne i światopoglądowe, wstrząs jaki wywołało ich wystąpienie z "Przeglądem Polskim" i "Teką Stańczyka". Pokazuje także myśl stańczykowską w kulturze i konflikt polityczny z nowym pokoleniem oraz kulturowy z generacją Młodej Polski, wreszcie - dziedzictwo polityczne Stańczyków i ich wpływ na myśl piłsudczykowsko- sanacyjną. Mówią o tym przed kamerą m.in.: prof. Michał Jaskólski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jacek Bartyzel, Tomasz Gabiś z Wrocławia, Bogdan Szlachta i Marcin Król z Uniwersytetu Warszawskiego. Realizatorzy oprócz archiwaliów wykorzystują fragmenty filmów fabularnych Andrzeja Wajdy i Tadeusza Chmielewskiego. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:09:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency