Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRY I ZABAWY DOROSŁYCH PIĘKNYCH DWUDZIESTOWIECZNYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 28 min

W trzeciej i zarazem ostatniej części filmu Maciej Szumowski spogląda na wiek XX przez pryzmat zabaw ludzi dorosłych, będących w najburzliwszych nawet latach nieodłącznym elementem życia codzinnego, jak zabawy dzieci i młodzieńcze uniesienia miłosne. Autor skupia swą uwagę na Polsce, w szczególności zaś - na Krakowie. Na początku XX wieku ulubioną rozrywką ludzi kulturalnych był teatr. Miał on wielu oddanych i wiernych miłośników, a ponadto bywanie na wszystkich premierach należało do dobrego tonu.Wielkim uwielbieniem cieszyli się aktorzy - Helenę Modrzejewską darzono nie tylko sympatią i podziwem, ale i głębokim szacunkiem. Po obejrzeniu spektaklu większość widzów kierowała swe kroki do pobliskich kawiarni, by wymienić opinie i pogawędzić o tym i owym. Ploteczki przy kawie były ulubioną rozrywką pań z towarzystwa, które potrafiły spędzać na nich długie godziny. Panowie ze swadą rozprawiali o polityce i aktualnych wydarzeniach, przeglądając w kawiarniach gazety. Z niecierpliwością wyczekiwano przyjęć i balów oraz towarzyszących im flirtów. Aby zażyć nieco ruchu, panie grywały w tenisa, panowie zaś uprawiali szermierkę. Sportem przyciągającym na trybuny wielu widzów z różnych sfer społecznych były zapasy. Inną formą rozrywki, przyciągającą tłumy, były pikniki - polityczne i okolicznościowe. Wielkim powodzeniem, wśród eleganckich pań zwłaszcza, cieszyły się pokazy mody. Obecnie, pod koniec XX wieku, nadal cenimy sobie większość zabaw naszych dziadków. Teatr co prawda wyparty został przez telewizję i kino, mało kto uprawia szermierkę, ale już na przykład gra w tenisa nie wyszła z mody, zwłaszcza wśród elit. Równie nieśmiertelną rozrywką jest flirt, choć obecnie przybiera on formy bardziej śmiałe niż na początku wieku. Nieodmiennie ekscytujemy się polityką, a walki znanych bokserów i zapaśników przyciągają tłumy. Nie gasnącym powodzeniem cieszą się, będące okazją do filozoficznych rozważań i banalnych plotek, spotkania towarzyskie, tyle, że ich miejscem są obecnie częściej puby niż kawiarnie. I podobnie jak nasi dziadkowie, lubimy sobie potańczyć, choć przy bardziej niż niegdyś skocznych rytmach. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 03:07:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl