Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZTUKA BŁĄDZENIA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 49 min

Moje dzieciństwo pachniało chlebem. Wracałem na czwarte piętro w oparach świeżego chleba. A mistrzem w tej piekarni był niejaki pan Krakowsky, z "ygrek" na końcu. To był człowiek, który nigdy w życiu nie nauczył się po polsku więcej, niż "dziękuję" i "dzień dobry". Taki człowiek, który w czasie okupacji właściwie ratował naszą rodzinę od głodu w Katowicach. Moi dziadkowie przeżyli wojnę dzięki temu Niemcowi, ponieważ nie dostawali żadnych zasiłków i nie mieli prawa do pracy, bo nie podpisali volkslisty. A po wojnie, jak przyszli Sowieci, to ciach! Krakowskiego, bo Niemiec, od razu do więzienia! No i wtedy mój dziadek wydostał Krakowskiego z więzienia... Henryk Waniek, malarz, pisarz i filozof wyrusza w podróż po swej małej ojczyźnie - Śląsku. Nostalgiczną wędrówkę rozpoczyna w rodzinnym Oświęcimiu w pięćdziesiątą szóstą rocznicę urodzin. Owe narodziny nie były zresztą rzeczą najzupełniej pewną, przynajmniej dla urzędników. Stosowne dokumenty uległy bowiem zniszczeniu i wedle prawa bohater filmu w ogóle się nie narodził. Metrykę ma tylko dzięki uprzejmości dwóch świadków, którzy sądownie potwierdzili jego istnienie. Kolejnymi etapami podróży są Sośnicowice, gdzie w 1852 roku wystawiono dyplom mistrza szewskiego dla prapradziadka Wańka, Racibórz leżący w połowie drogi między Górnym i Dolnym Śląskiem - ziemia pogranicza, "Świat Bardo" według Tybetańczyków oraz Wrocław, najpiękniejsze miasto Śląska. Następnie pisarz odwiedza Wambierzyce, śląską Jerozolimę, Wolimierz, wreszcie Zgorzelec. To już koniec Polski, lecz Waniek dobrze czuje się na pograniczach. "To właściwe miejsce dla człowieka. Nie musi stawać po którejś ze stron barykady.." Podczas podróży bohater filmu spotyka wielu przyjaciół. Są wśród nich ludzie o głośnych nazwiskach: Tadeusz Sobolewski, Andrzej Urbanowicz, Stanisław Sojka, Olga Tokarczuk, oraz nieznani ogółowi. Ale dla Henryka Wańka ważna jest każda osoba, jaką spotyka w życiu, nawet przecinający bilet konduktor pociągu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:06:46
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych