Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLITYK I SZTUKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 31'

Fran#ois Mitterrand został prezydentem Francji w maju 1985 roku. W niespełna rok później ogłosił Program Architektonicznych Prac Prezydenckich, którym chciał objąć wszystkie dziedziny życia kulturalnego i dać Francuzom ośrodki kultury przystępne dla jak najszerszej publiczności. Chciał też sprowokować ożywioną dyskusję wokół współczesnej urbanistyki i tym samym zwrócić uwagę polityków na potrzeby miast i żyjących w nich społeczności. Z Paryża pragnął uczynić europejską stolicę nowoczesnej architektury. Pisał: "Prace Prezydenckie powinny być tym, czym jest miasto: żywym splotem symboliki i funkcjonalizmu, historii i pamięci, spotkaniem wszelkich dróg i postaw". Wszystkie projekty powstawały na drodze konkursów, a kierowane do realizacji Mitterrand wybierał osobiście. W efekcie, podczas 14 lat jego prezydentury, Francja wzbogaciła się o ponad 50 budynków o charakterze kulturalnym. Te zbudowane w stolicy niebywałą nowoczesnością dopełniły obraz Paryża, kształtowany przez wieki przez powolne nawarstwianie się poszczególnych elementów architektonicznych. Zakończono budowę dzielnicy La Defense, której przekształcanie ze zwykłego podstołecznego przedmieścia w nowoczesną dzielnicę zaczęło się już pod koniec lat 50., a gwałtowny jej rozwój dokonał się w okresie władzy Val#ry'ego Giscarda d'Estaing. Zwieńczeniem tego rozwoju stał się zaskakujący nowatorstwem architektonicznych rozwiązań budynek nazwany La Grande Arche. Wzniesiono równie szokujące nowoczesnością obiekty służące kulturze: Instytut Świata Arabskiego, Bibliotekę Narodową, Muzem Nauki z otaczającym je zespołem parkowym De La Villette i Miasto Muzyki. Zmienił się Luwr. Całkowicie przebudowano wejście do muzeum, a skrzydło Richelieu, zajmowane wcześniej przez urzędy Ministerstwa Kultury i Sztuki, przystosowano do celów muzealnych. Właśnie ta ostatnia realizacja była najbliższa sercu prezydenta, który już jako chłopiec zauważył, że wejście do pałacu jest nijakie. Film pokazuje efekty realizacji Programu Architektonicznych Prac Prezydenckich w Paryżu, przedstawia ideologiczne założenia całego przedsięwzięcia, teoretyczne podstawy projektów i ich cele. Mówią o tym: historyk sztuki prof. Michel Jacquet, architekci Bernard Tschumi i Dominique Perrault oraz sam Fran#ois Mitterrand. Realizatorzy koncentrują uwagę widza na ostatecznym wyglądzie budowli wprowadzających Paryż w estetykę XXI wieku, wykorzystują jednak także materiały archiwalne, w których utrwalono początki przedsięwzięcia oraz uroczystości przekazania kolejnych obiektów społeczeństwu. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.