Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŹRÓDŁO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 25'

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Barbara Michałowska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Swoje obrazy i tkaniny wstawiała na wielu wystawach, głównie za granicą. Tworzyła w mieście, lecz czuła, jak od huku i kamieni głuchnie i ślepnie. Postanowiła opuścić Warszawę. W pobliżu znalazła wieś Kalonkę. Kupiła trochę ziemi z kawałkiem lasu i maleńką chałupiną. Potem w okolicy wyszukała starą chatę, zmobilizowała nowych sąsiadów do przewiezienia jej na swój grunt i zaczęła wrastać w Kalonkę, dzieląc swój nowy dom z psem i kotem. Już wcześniej tęskniła za tym, co robiła u początków kariery artystycznej - za śpiewem i muzyką, które uprawiała jeszcze w czasie studiów, w teatrzyku BIM-BOM. Teraz mogła tę tęsknotę zaspokoić. Zetknięcie ze światem prostych dźwięków ludowej muzyki, piosenek śpiewanych przez mieszkanki Kalonki, miejscowych obyczajów i ginących rekwizytów zaowocowało w życiu Barbary Michałowskiej powrotem do własnej muzyki. Obmyśliła oryginalne instrumenty, które pomógł jej zbudować sąsiad-rzemieślnik, zaskoczony i zaintrygowany propozycją artystki, by spróbował swych sił w zupełnie nie znanej mu dziedzinie. A potem zorganizowała koncert. Na to artystyczne przedsięwzięcie zaprosiła całą okolicę, by pokazać ludziom, co zrodziło się w niej w zetknięciu z ich małą ojczyzną, którą teraz i ona uznaje za własną. W filmie opowiada o przyczynach swojej decyzji, wyborze Kalonki i życiu w tej wsi. Dwóch sąsiadów wspomina kontakty z artystką i pomoc, jakiej jej udzielili w realizacji zamierzeń. A rzecz całą kończy niecodzienny koncert, w którym uczestniczą zaprzyjaźnieni z artystką muzycy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:04:12
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski