Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRZEBA W ŻYCIU COŚ ZROBIĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż, Film biograficzny
  • 28 '

Skonstruowanie przez inżynierów Rogulskiego, Wigurę i Drzewieckiego samolotu RWD-5 było jednym z najważniejszych sukcesów polskiej myśli wynalazczej w II Rzeczypospolitej. Maszyna o znakomitych osiągach techniczno-sportowych na początku lat 30. zrobiła wielką furorę. Wielkie sukcesy odnosili na niej polscy piloci, a największym echem odbiło się zwycięsto Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach w 1932 roku. Dwa lata później ich sukces powtórzył pilot wojskowy Jerzy Bajan. Niestety, perspektywy rozwoju produkcji tego samolotu przerwała wojna. Po dziesięcioleciach, z inicjatywy kilku pilotów i konstruktorów, w bielsko-bialskich zakładach samolotowych powstaje jego replika. Grupie budowniczych przewodzi bohater reportażu, Eugeniusz Pieniążek. Był niepokorny. Władze kilka razy odmówiły mu wydania paszportu. Postanowił więc podjąć próbę ucieczki za granicę, a że był entuzjastą pilotowania i konstruwania samolotów, wybrał drogę lotniczą. Nie chciał jednak porywać samolotu, co w latach 60. kilkakrotnie się już zdarzyło. Postanowił zbudować własną maszynę. Po wielu miesiącach pracy skonstruwał "Kukułkę". Była samolotem sportowym. Przeszła testy. Zdobyła wysoką ocenę oblatywacza i prawo do lotów. Eugeniusz Pieniążek zaczął przygotowania do ucieczki. Pewnego dnia 1971 roku z lotniska w Krośnie wystartował swoją "Kukułką". Leciał na możliwie najniższym pułapie, nie przekraczając maksymalnej prędkości. W ciągu czterech godzin przeleciał nad ówczesną Czechosłowacją i Węgrami. Wylądował na przypadkowym polu. Ku swemu zaskoczeniu dowiedział się, że znalazł się w Jugosławii. Błąd w nawigacji zaprowadził go do aresztu. Przesiedził w nim 6 dni. Miał być deportowany do Polski. Udało mu sie jednak zbiec do Austrii. Ostatecznie, po wielu przygodach, dotarł do Szwecji, gdzie zamieszkał na stałe i dokąd, po kilku latach, udało mu się sprowadzić żonę i dzieci. Jego "Kukułka" zaś, po licznych handlowo-politycznych perypetiach, trafiła do Polski. Od pewnego czasu i on często bywa w kraju, wiedziony swoją pasją. W reportażu opowiada o swoich losach, przyczynach ucieczki z kraju i historii "Kukułki", którą pragnie reanimować i upowszechnić. Mówi też o osiągnięciach polskiej myśli technicznej, wspaniałych tradycjach naszego lotnictwa, do których chce nawiązać pracując nad repliką samolotu RWD-5. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.