Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PTAKU MOJEGO SERCA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 30 min

Filmowy portret Haliny Poświatowskiej z Mygów (1935-1967), wybitnej autentystki polskiej poezji, postaci nietuzinkowej, intrygującej i tragicznej. Urodzona w Częstochowie, studiowała filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Smith College w Northampton w USA, gdzie jednocześnie leczyła się w kilku szpitalach. Nabyta we wczesnym dzieciństwie poważna choroba serca zdeterminowała jej życie i zaciążyła na charakterze jej twórczości, będącej świadectwem dramatycznych zmagań młodej kobiety z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią. Już jako mała dziewczynka uświadomiła sobie powagę stanu swego zdrowia. Do szkoły chodziła ledwie przez kilka miesięcy w życiu. Potem były długotrwałe pobyty w szpitalach i sanatoriach. Matka zainteresowała ją literaturą, rozbudziła w niej intelektualny niepokój i ciekawość świata. W 1951 roku Halina po raz pierwszy trafiła do III Kliniki Chorób Wewnętrznych AM w Krakowie. Opiekujący się nią lekarz zachęcił ją do pisania, pomogła mu w tym Wisława Szymborska, która wprowadziła młodą dziewczynę świat poezji. W 1954 roku Halina Myga wyszła za mąż za Adolfa Poświatowskiego, studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, człowieka jeszcze poważniej chorego niż ona. Poznali się w sanatorium. Wkrótce została wdową. Potem bardzo skomplikowana operacja serca przeprowadzona w Filadelfii dała jej dziewięć lat życia. Kolejnej operacji na otwartym sercu nie przeżyła. Jej twórczość, lekceważona przez krytyków za życia poetki, stała się bardzo znana po jej tragicznej śmierci. Poświatowska zadebiutowała tomem "Hymn bałwochwalczy" (1958), potem wydała "Dzień dzisiejszy" (1963) i "Odę do rąk" (1966), pośmiertnie ukazało się "Jeszcze jedno wspomnienie" (1968). Prozą napisała relację ze swego pobytu w Ameryce - "Opowieść dla przyjaciela" (1966). Lirykę Poświatowskiej przenika erotyzm, niemal ekshibicjonistyczny kult ciała, fascynacja umykającym życiem i nieokiełznaną naturą. Intymny świat poetki pełen jest lęków i obsesji, buntu i rezygnacji zarazem. Osią barwnej opowieści o Halinie Poświatowskiej są fragmenty jej prozy, "Opowieści dla przyjaciela." W programie wykorzystano bogatą ikonografię, biorą w nim udział przyjaciele i bliscy poetki, m.in. Zbigniew Myga, Ireneusz Morawski, Wisława Szymborska, ks. Józef Tischner, Jan Adamski i Anna Orłowska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:30:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.