Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AMULETY I DEFINICJE CZYLI SZKIC DO PORTRETU JERZEGO FICOWSKIEGO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 42 min

Filmowy portret Jerzego Ficowskiego, wybitnego polskiego poety, prozaika, tłumacza i eseisty, autora kilkudziesięciu książek, w tym opracowań biograficznych poświęconych największym literackim miłościom jego życia: Brunonowi Schulzowi i Bolesławowi Leśmianowi, a także malarzowi Witoldowi Wojtkiewiczowi. Jego wielką pasją byli Cyganie, był zafascynowany ich kulturą, językiem, tradycją. By lepiej poznać zwyczaje i folklor Romów, wędrował z taborami i uczył się ich języka. Owocem tych poszukiwań i fascynacji było wiele prac etnograficzno-historycznych na temat Cyganów oraz tomów wierszy inspirowanych barwną cygańską kulturą. Dał się poznać również jako autor książek dla dzieci i młodzieży oraz tekstów piosenek. Jego poemat poświęcony zagładzie Żydów zatytułowany "List do Marca Chagalla", w wydaniu bibliofilskim, ilustrowany był przez samego Chagalla. Jerzy Ficowski urodził się 4 września 1924 roku w Warszawie i tutaj mieszka do dziś. W czasie okupacji był żołnierzem AK, jeńcem obozów hitlerowskich i więźniem Pawiaka. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jako pisarz debiutował w 1946 roku wierszem "Ptakom niebieskim". W latach 1946-50 studiował filozofię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1975 roku podpisał "Memoriał 59", list protestacyjny przeciwko wprowadzeniu do Konstytucji zapisu o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Od 1978 roku należał do Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Do 1980 roku twórczość Jerzego Ficowskiego objęta była zakazem druku. Publikował wówczasw podziemnym piśmie "Zapis". Jerzy Ficowski jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku, izraelskiej nagrody literackiej Katzetnik, nagradzany był także przez PEN Club za przekłady poezji. W prezentowanym filmie pisarz opowiada o swoim życiu i twórczości. Wypowiedzi uzupełnione są materiałami archiwalnymi, w tym amatorskim filmem z lat przedwojennych, pokazującym Jerzego Ficowskiego jako kilkuletniego chłopca. Dzieciństwo jest tym okresem życia, do której najchętniej powraca. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl