Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIASTO KOBIET

w TAJEMNICE ROSJI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny. 44 min.

Jenisejsk - 15 leży 200 km od Krasnojarska. Niegdyś istnienie miasteczka było utajnione, znajdował się w nim bowiem największy w Związku Radzieckim ośrodek kontroli radiolokacyjnej. W Jenisejsku stacjonowało ponad 20 tysięcy żołnierzy. Stamtąd zdalnie sterowano lotem radzieckich rakiet i kontrolowano większość obszaru powietrznego ZSRR. Po "pierestrojce" centrum radiolokacyjne straciło znaczenie. Po rozpadzie ZSRR największy w imperium radar strategiczny okazał się niepotrzebny i centrum zamknięto. Dla ludzi żyjących w Jenisejsku - 15 oznaczało to katastrofę. Armia zdemontowała urządzenia i odwołała personel. Oficerów i techników przeniesiono do innych, zazwyczaj odległych regionów kraju. W miasteczku pozostały ich żony i dzieci. Rozłąka miała trwać krótko, mężczyźni jednak w nowych miejscach zakwaterowania nie dostali mieszkań.
Od tamtych dramatycznych decyzji minęło już 6 lat. W Jenisejsku - 15, pośród rdzewiejących resztek niegdyś supertajnego wyposażenia, na granicy upodlenia wegetują porzucone kobiety. Nigdy wcześniej nie musiały pracować zawodowo. Żyły dostatnio u boku dobrze wynagradzanych mężów. Teraz usiłują zarobić choć kilka rubli, by móc utrzymać siebie i dzieci. Mężów nie widziały od lat. Nawet jeśli wysyłają oni żonom pieniądze, te najczęściej nie docierają do zapomnianego miasta zapomnianych kobiet. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor