Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TYLKO SKRZYPCE I COŚ WIĘCEJ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 26 '

Choć powstają z kawałka solidnego drewna, a ich zbudowanie wymaga niemałej siły fizycznej, skrzypce są jednym z najdelikatniejszych instrumentów. Sprawcą ich narodzin jest tylko jedna osoba - lutnik. Najpierw szuka odpowiedniego kawałka drewna. Czasami odnajduje go w jeszcze żywym drzewie, niekiedy w belce ze starej, rozbieranej właśnie chaty. Potem pracowicie struga poszczególne elementy, odpowiednio wygina je i klei w całość tak, by skrzypce wydawały niepowtarzalny dźwięk, a na koniec - przez staranne wykończenie i polakierowanie - nadaje instrumentowi ostateczny blask, bo cieszyć ma on nie tylko ucho, lecz i oko. Takiemu właśnie zajęciu poświęcili się Andrzej Czernik-Gracka, Stanisław Józaga-Król i Jacek Syska. Pochodzą z Podhala, w tym samym czasie ukończyli słynne Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem. Film opowiada o ich bogatym i barwnym życiu, o samotnej pracy, która sprawia, że po wyczerpującym procesie twórczym szukają zajęć pozwalających rozładować napięcia psychiczne. Dla widza zajęcia te mogą być równie fascynujące, jak sama praca lutników. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:00:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego