Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

U KRESU DROGI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1939
  • 2000 m, 74 min

Gabriela dostaje na imieniny kosztowny prezent, jest nim obraz Malczewskiego "U kresu drogi...". Jej mąż, profesor Turwid, pracuje nad szczepionką zwalczającą zapalenie mózgu. Rezultaty prac nie zyskują jednak uznania świata lekarskiego. Przekonany, niesłusznie zresztą, o zdradzie żony ze znacznie młodszym od siebie przyjacielem domu, hrabią Łańskim, pozoruje śmierć wstrzykując sobie wynalezioną surowicę. Pogrążona w rozpaczy Gabriela postanawia poświęcić się wyłącznie wychowaniu córki, Weroniki. Profesor potajemnie wraca do domu, by zabrać swoje notatki. Spotyka starego sługę Feliksa, któremu wyjawia prawdę... Przez dziesięć lat pracuje jako pomocnik aptekarza w małym miasteczku. Aptekarz otrzymuje list od młodszego brata Jerzego, który jest lekarzem w klinice w Warszawie, informujący o epidemii zapalenia mózgu i potrzebie wzmocnienia personelu lekarskiego. Na prośbę profesora o załatwienie pracy w tejże klinice, aptekarz pisze list do brata i niebawem Turwid jedzie do Warszawy. Tu kontynuuje rozpoczęte przed laty doświadczenia nad szczepionką przeciw zapaleniu mózgu. Z zagranicy powracają tymczasem Gabriela z Weroniką, która została sławną skrzypaczką. Jerzy doprowadza do końca, rozpoczęte przez Turwida, prace nad surowicą, zyskując powszechne uznanie w świecie medycznym.Niebawem nastepują zaręczyny z Weroniką. Dochodzi też do spotkania z profesorem. Weronikę uderza podobieństwo do ojca. Mówi o tym Łańskiemu, który rozpoznaje profesora i namawia do powrotu na łono rodziny. Profesor uważa, że jest już za późno. Prosi Łańskiego o wybaczenie z powodu niesłusznych podejrzeń i wyjeżdża. Zamyka się w klasztorze. Zjawiają się tu wszyscy, kiedy otrzymują depeszę, że profesor leży na łożu śmierci. Turwid powierza szczęście swych najbliższych Łańskiemu, prosi żonę o przebaczenie, po czym umiera.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:04:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency