Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UŁAN KSIĘCIA JÓZEFA

 • Tytuł alternatywny: DZIEWCZYNA I UŁAN
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1937
 • Premiera:
  1937. 12. 29
 • 2400 m, 79 min

  Film zachował się do dnia dzisiejszego.

Kasia cieszy wielkim powodzeniem wśród rycerskiej młodzieży, ale ona darzy miłością wyłącznie skromnego, lecz dzielnego porucznika Andrzeja. Tymczasem pod jego nieobecność zjawia się w oberży incognito książę Pepi. Olśniony urodą Kasi usiłuje zdobyć jej względy. Po raz pierwszy bodaj otrzymuje jednak kosza. Po wyjeździe księcia Kasia zostaje lekko ranna w utarczce ze szpiegami austriackimi. Wieść w wyolbrzymionej formie dociera do Andrzeja, który sądząc, że ukochana jest umierająca, samowolnie opuszcza oddział... Zanim Andrzej wrócił, stwierdziwszy, że Kasi nic nie grozi, towarzysze jego wracają już ze zwycięskiej bitwy... Andrzej, oskarżony o dezercję, staje przed sądem wojennym, który skazuje go na karę śmierci. Porucznik mógłby oddalić hańbiący zarzut, ale milczy nie chcąc narazić na szwank dobrego imienia Kasi. Zrozpaczona dziewczyna szuka pomocy u księcia Józefa Poniatowskiego (teraz dopiero rozumie, komu dała kosza), który wstawia się za Andrzejem. Sąd skazuje go na miesiąc twierdzy z zawieszeniem. Wojsko rusza do Galicji. U boku Andrzeja - Kasia jako markietanka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1938
  Lwów (FF w ramach Targów Wschodnich)-nagroda Ministra Przemysłu i Handlu
2022.05.21 06:58:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl