Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AUGUST DER STARKE

 • Tytuł alternatywny: AUGUST MOCNY
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  1936
 • Premiera:
  1936. 11.
 • 108 min

  Wersja polska filmu nie zachowała się do dnia dzisiejszego.

Rzecz dzieje się na przełomie XVII i XVIII wieku. August Mocny, elektor saski i król Polski, otrzymuje wiadomość, że Karol XII, popierający kandydaturę Stanisława Leszczyńskiego, zbliża się na czele wojsk szwedzkich do Warszawy. W towarzystwie faworyty, hrabiny Aurory Koenigsmark, która jest sprężyną jego ambitnych dążeń, August jedzie z Drezna do Warszawy. Po drodze, w Polsce już, poznaje piękną wiedenkę, przy pomocy której hrabina Jabłonowska, przywódczyni partii przeciwnej Sasom, chce zatrzymać króla w podróży. August, zwany Mocnym, słaby jest, jeżeli chodzi o wdzięki kobiece. Ulega . . . I traci hrabinę Koenigsmark i polską koronę. Ale czas sprzyja elektorowi saskiemu. W bitwie pod Połtawą traci siły groźny przeciwnik, Karol szwedzki. Sejm ogłasza Augusta królem. I panuje w Waszawie, mając przy boku hrabinę Cosel i długi szereg innych faworyt. Ale korona nie przynosi mu szczęścia. Dożywa starości, ale beznadziejnej starości człowieka i króla, od którego młoda dziewczyna Hanusia, ostatnia i, jak mu się zdawało, jedyna kobieta, ucieka jak od zarazy topiąc jego serce w głębokiej goryczy, od której purpura królewska nie chroni.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:03:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego