Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1929
 • Premiera:
  1929. 12. 25
 • 2600 m,

W 1774 roku wraca do kraju Tadeusz Kościuszko, który na koszt skarbu Rzeczypospolitej przebywał na stypendium w Paryżu. Wierzy, że król zużytkuje jego siły dla dobra ojczyzny. Lecz Stanisław August, za podszeptem jednej z przyjaciółek ówczesnego ambasadora rosyjskiego, odmawia. Rozgoryczony Kościuszko udaje się do Sosnowicy, gdzie wojewoda serdecznie przyjmuje młodego oficera. Wojewodzina chce ożenić Tadeusza z Kobolcią Zenowiczówną, ale Tadeusz pokochał z wzajemnością wojewodziankę Ludwikę, którą jednak rodzice przeznaczyli młodemu księciu Lubomirskiemu, uznając Kościuszkę niegodnym ręki ich córki. Młodzi decydują się na ucieczkę i tajny ślub w Warszawie. Kościuszko zwierza się ze swojego planu królowi; rozmowę tę podsłuchuje ktoś usłużny i zawiadamia o wszystkim wojewodę. Ludwika musi wrócić do domu rodzicielskiego... W kilka miesięcy później Kościuszko wyjeżdża do Ameryki i dopiero po siedmiu latach wróci do ojczyzny jako bohater i Naczelnik Narodu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:02:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski