Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SANIN

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Austria
 • Rok produkcji:
  1925
 • Premiera:
  1925. 01. 30
 • 1800 m,

Film oparty na zakazanej przez cenzurę carską książce oddawał nastrój rozczarowania i zagubienia tej części inteligencji rosyjskiej po rewolucji 1905 roku, która zwracała się ku anarchizmowi i nihilizmowi, zarówno politycznemu, jak i obyczajowemu. Sanin dąży do wolności osobistej, wszystko podaje w wątpliwość, nie podporządkowuje się żadnym zasadom, do niczego się nie przywiązuje, nikomu nie wierzy. Tak samo traktuje miłość. Siostrę Lidę, która w wyniku romansu z rotmistrzem Zarudinem spodziewa się dziecka, Sanin odwodzi od samobójstwa; żeni się z nią kochający ją Nowikow, ale ich małżeństwo jest smutne i gorzkie . . . Sanin spędza noc z Sinoczką, ale odchodzi od niej, stwierdzając bezsens życia i miłości . . . Sinoczkę kocha Jurij, ale nie potrafi się zdecydować, by jej to wyznać i walczyć o swoje szczęście. Obezwładnia go ciężar codzienności i brak możliwości dokonywania bohaterskich czynów. Popełnia samobójstwo. Sanin wsiada do pociągu, wyjeżdża bez pieniędzy, w niewiadomym kierunku. Wyskakuje z pociągu i uśmiechnięty idzie w kierunku wschodzącego słońca . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SANIN
Powieść
AutorMichaił Arcybaszew
2017.02.11 05:01:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego