Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KIEDY KOBIETA ZDRADZA MĘŻA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1924
 • Premiera:
  1924. 12. 27
 • 2500 m,
  Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.

Profesor Horski dowiaduje się, że żona wydała pod jego nazwiskiem tom nowel "Kiedy kobieta zdradza męża". Profesor uważa się za skompromitowanego. Robi żonie awanturę. Przekonuje się jednak, że nowele są świetne, poza tym znajduje w nich przestrogę dla siebie: nie należy dla pracy naukowej zaniedbywać żony. Jest to tylko rama. Właściwą treść stanowią trzy nowelki, które oglądamy w miarę, jak profesor je czyta. Szczególnie dobra jest jedna p. t. "Strzał". Krótkie, zwięzłe, wysoce dramatyczne sytuacje, zaznaczone męskimi kreskami uwypuklającymi istotną grozę sytuacji bez wyjścia. Ogarnia nas silny powiew fatalizmu. Druga nowelka daje nam ironiczne przedstawienie na pozór wypolerowanego, w istocie zaś ordynarnego, brutalnego środowiska interesów, protekcji. Wreszcie trzecia - to dramat o wysokim napięciu lirycznym.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAŁŻONKA
Powieść
AutorBela Balazs
2017.02.11 05:01:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski