Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODA ŻYCIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1921
 • Premiera:
  1921. 09. 16
 • 3600 m, Film zrealizowany w Berlinie, przerabiany i uzupełniany w Warszawie.

W. Jewsiewicki sądzi, że kopia zrealizowana przez wytwórnię niemiecką zawierała liczne zniekształcenia idei pisarza, dlatego też dyrektor Juliusz Zagrodzki powierzył Eugeniuszowi Modzelewskiemu dokonanie przeróbek i dokrętek z parą głównych bohaterów. Zakładając, że program do filmu jest wierny, ekranowa wersja "Urody życia" przedstawiała się następująco: Piotr Rozłucki, syn i wnuk powstańca, został wychowany w Michajłowskim korpusie, z dala od kraju rodzinnego i wszelkich wspomnień. Mianowany oficerem, dzięki staraniom rodziny, zostaje przydzielony do pułku stacjonującego w Polsce i tam, w domu swego szefa, generała Polenowa, poznaje jego córkę Tatianę. Jednocześnie zbliża się do kółka patriotycznej młodzieży. W duszy młodego oficera rozgrywa się walka: z jednej strony namiętna i wzajemna miłość do uroczej Rosjanki, z drugiej - sumienie, ojczyzna i obowiązek. Towarzyszy generałowi i jego córce do Paryża. Po utarczce z szefem wraca do kraju, gdzie w obronie nieznajomej Polki, napastowanej w restauracji przez pijanych oficerów, zostaje raniony i oddany pod sąd wojenny. Dzięki interwencji generała sprawa nie nabiera groźnego obrotu, ale . . . miłość Tatiany jest już starcona. Ona zaczyna się afiszować ze swym wielbicielem, prokuratorem Roszowem, co doprowadza Piotra do rozpaczy. Mszcząc się, udaje obojętnego i doprowadza dziewczynę do ostatecznego czynu, wywołanego fatalnym nieporozumieniem: Tatiana popełnia samobójstwo. Skamieniały z rozpaczy Piotr ucieka od ludzi i przebywa ze swymi wspomnieniami jako kierownik fortu budowanego przez więźniów politycznych. Piotr wypuszcza ich z fortu i sam z nimi ucieka, pozostawiwszy za sobą koszmarne wspomnienia człowieka "z powicia skutego w kajdany".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
URODA ŻYCIA
Powieść
AutorStefan Żeromski

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 05:01:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl