Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZUŁE MIEJSCA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1981. 08. 28
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film fantastyczny
 • Czarno-biały, 2555 m, 89 min

  Lokacje: Łódź (budynek ASP), Katowice ("Spodek"), Warszawa (wieżowiec LOT-u), czeska Praga (metro).

Rok 1998. Świat stanął w obliczu katastrofy ekologicznej: kończą się surowce, postępujący brak wody pociąga za sobą stały wzrost jej ceny. Stopień skażenia powietrza staje się groźny dla przebywających poza zamkniętymi pomieszczeniami. Jan Zaleski, numer ewidencyjny 13-13, jest monterem telewizyjnym. Cały dzień krąży po swoim rejonie odbierając zgłoszenia napraw gwarancyjnych. Nie ma jeszcze osiemnastu lat, jest ciekawy otaczającego go świata, przed kilku laty zawiadomił władze o swoim kontakcie z UFO. Pociągają go kobiety, ale mimo pokus pozostaje wierny Ewie, początkującej tancerce. Marzy o awansie, który pozwoliłby mu zdobyć środki do zapewnienia pożądanego przez dziewczynę wysokiego standardu życiowego. W tym celu konstruuje także elektroniczne zabawki i szuka dla nich producenta.
13-13 zostaje zatrzymany przez policję, gdy czeka na Ewę przed ekskluzywnym hotelem. Przesłuchiwany przez pułkownika Chałatka oczyszcza się z fałszywych zarzutów handlu narkotykami. Zwolniony wraca na miejsce spotkania, gdzie zastaje dziewczynę znużoną nie tylko długim czekaniem, ale i całym związkiem. Ewa marzy bowiem o karierze gwiazdy telewizyjnej, a słynny realizator widowisk "body art" - Allan Kowalski - jest skłonny jej w tym dopomóc.
Jan podejmuje rzucone mu wyzwanie. Wymusza na swoim kierownictwie przyspieszenie awansu - zostaje przeniesiony do lepszej dzielnicy. Udowadnia swoje niepospolite zdolności pracując bez defektora - aparatu wykrywającego usterki reperowanych telewizorów. Ale jego wysiłki spotykają się z uznaniem jedynie jego małej przyjaciółki i sąsiadki, Aśki, która od pewnego czasu nie odstępuje go na krok. Natomiast Ewa nie daje się przekonać - porzuca go dla Allana.
Kowalski zatrudnia Jana przy realizacji widowiska, w którym Ewa ma zadebiutować. W trakcie emisji programu chłopak dowiaduje się, że clou występu dziewczyny jest akt miłosny - jej i Allana. Reakcja 13-13 - niszczenie urządzeń i rozpacz po zrozumieniu własnej niemocy wobec wyrządzanej mu krzywdy - okazuje się zimno wykalkulowanym elementem programu. Załamany Jan usiłuje popełnić samobójstwo. Ewa - po odniesionym sukcesie wielka gwiazda telewizji - odwiedza uratowanego chłopaka w szpitalu i zapewnia go o swoim wielkim uczuciu... przyjaźni żywionej do niego. Jednocześnie zawiadamia o małżeństwie z Allanem...
Wkrótce Jan opuszcza szpital. Pod wpływem silnych przeżyć dokonuje się w nim przemiana charakteru. Co prawda, na nowo podejmuje pracę i przyjmuje nawet najtrudniejsze zlecenia, ale nie ukrywa już swego znudzenia automatyzmem wykonywanych czynności. Nie daje mu satysfakcji romans, jaki nawiązał z jedną z klientek.
Sylwester 1998 roku. Jan prowadzi nadzór urządzeń telewizyjnych na Balu Centralnym. Rozbawiony tłum nie wie jeszcze o zbliżającym się zagrożeniu - awaria głównego układu zasilania pozbawia kolejne regiony elektryczności. Rezerwy nie wytrzymają wzrastającego obciążenia. W kuluarach sal balowych trwają gorączkowe dyskusje ministrów poszukujących człowieka o niekonwencjonalnym sposobie myślenia, który mógłby naprawić autonomiczny układ zasilania - na ekranach komputerów pojawia się nazwisko Jana Zaleskiego. Tymczasem 13-13 zostaje usunięty z pracy za niesubordynację. Pułkownik Chałatek otrzymuje polecenie odnalezienia potencjalnego zbawcy ludzkości. Ale czy wędrujący pustą uliczką chłopak zgodzi się nim zostać?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1983
  Madryt (MFF Fantastycznych)-Nagroda Krytyki Filmowej
 • 1984
  Porto (Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych "Fantasporto")-Wyróżnienie Specjalne Krytyki Filmowej
2023.01.18 01:37:57
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych