Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ESZKIMO ASSZONY FAZIK

 • Tytuł polski: ESKIMOSCE JEST ZIMNO
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Węgry
 • Rok produkcji:
  1983
 • Język:
  węgierski
 • Barwny, 109 min

"Eskimosce jest zimno" to debiut fabularny Janosa Xantusa. Na Węgrzech film zyskał duży rozgłos. Wywołał też sporo polemik. Pod względem stylistycznym plasuje się gdzieś na pograniczu melodramatu i dramatu psychologiczno - obyczajowego. Reżyser, umiejętnie żonglując gatunkowymi stereotypami i sytuacjami niemal nieprawdopodobnymi, zrealizował utwór prowokujący, o sugestywnym klimacie. W warstwie fabularnej "Eskimosce jest zimno" to wielokrotnie przez kino "eksploatowana" historia małżeńskiego trójkąta. Z tym, że jego elementy wyraźnie "odbiegają od normy". Ona jest uciekinierką z poprawczaka, marzącą o karierze wokalistki rockowej; jej mąż to głuchoniemy opiekun małp w ogrodzie zoologicznym, zaś "ten trzeci" cieszy się opinią wybitnego pianisty, obdarzonego nie tylko wielkim talentem, ale i sporą wrażliwością. Mimo to jednak ów "arystokrata ducha" zakochuje się w kobiecie niechlujnej i prymitywnej, jaką jest Mari. Bez zmrużenia oka odbiera ją kalekiemu mężowi. Nie zdaje sobie sprawy, że spowoduje tym własną zgubę. Mari bowiem - centralna postać filmu - posiada niezwykłą siłę psychiczną i szybko podporządkowuje sobie obu mężczyzn. Kierując się niemal wyłącznie biologicznym instynktem wybiera na przemian raz jednego, raz drugiego. Jest zimna, niczym jakaś etyczna "Eskimoska". Ów niedowład sumienia nie ma u niej znamion wyrachowania czy jakiejkolwiek celowości. Mari po prostu taka jest. Instynktownie wykorzystując swą urodę i roztaczając wokół siebie aurę erotyzmu, doprowadza zadurzonych w niej mężczyzn do upadku. Pianistę wykorzystuje do realizacji swych marzeń o karierze piosenkarskiej, męża zaś przyprawia o utratę życia. Widz przekonuje się o tym już w jednej z pierwszych scen filmu. Dla Xantusa bowiem liczy się nie tyle zaskoczona, co poszukiwanie źródeł ludzkiego dramatu. W "Eskimosce jest zimno" udowodnił, że mogą być one równie zajmujące jak kryminalna intryga. O wartości filmu decyduje także bardzo dobre aktorstwo odtworców głównych ról. Zwłaszcza kreacja Andora Lukatsa (głuchoniemy mąż) zyskała uznanie, czego dowodem było kilka nagród. Podobali się także Bogusław Linda jako pianista i Marietta Mehes - na co dzień wokalistka rockowa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  János Xantus
   
 • Scenariusz
  János Xantus
   
 • Zdjęcia
  Andras Matkocsik
   
 • Muzyka
  Gabor Lukin
   
  Mihaly Vigh
   
 • Obsada aktorska
  Andor Lukats
   
  Marietta Mehes
   
  pianista Laci
2017.02.11 06:22:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego