Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LA PLAGE NOIRE

 • Tytuł polski: CZARNA PLAŻA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Francja, Szwajcaria
 • Rok produkcji:
  2001
 • Język:
  francuski
 • Barwny, 109 min

  Lokacje: Warszawa (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, hotele: "Forum" i "Marriot", Park Krasińskich).

Adaptacja wydanej w 1995 r. powieści Francoisa Maspero. Po ten bardzo "niefilmowy" tekst sięgnął Michel Piccoli, znany francuski aktor ("Okruchy życia", "Piękność dnia", "Dyskretny urok burżuazji"), który występuje tutaj - po raz drugi w karierze - w roli reżysera. Film jest europejską koprodukcją kilku krajów, w czołówce pojawia się wiele polskich nazwisk z grającym główną rolę Jerzym Radziwiłowiczem na czele.
Akcja filmu rozgrywa się w bliżej nieokreślonym kraju, który po latach dyktatury przeżywa trudny okres dorastania do demokracji. A. - działacz opozycji, tłumacz ożeniony z francuską dziennikarką Sylvie, przeżył już raz własną śmierć: czekał na egzekucję, na szczęście, pistolet, który w niego wymierzono, był nie nabity. A. pragnie wraz z rodziną opuścić kraj, wyjechać do Francji. Na początek jedzie tam tylko Sylvie. Chce opublikować artykuł, który napisała wraz z mężem, na temat zbrodni, których dopuszczał się dawny reżim i od których nie jest całkowicie wolny obecny porządek. Oboje liczą na szeroki odzew francuskiej opinii społecznej i mediów.
W oczekiwaniu na powrót Sylvie A. wyjeżdża z córką, Joyce, do swego rodzinnego domu nad morzem, na Czarnej Plaży, gdzie nie był od 15 lat. W stolicy zostają jego przyjaciele i współtowarzysze walki: Emma i Sider. Na miejscu A. zapisuje córkę do miejscowej szkoły. Okoliczne dzieci dokuczają jej jednak i odtrącają. Ale przede wszystkim Joyce tęskni za matką, która dzwoni od czasu do czasu. Nie może jednak przyjechać. Publikacja artykułu przeszła właściwie bez echa, zainteresowała się nim natomiast ambasada kraju, z którego pochodzi mąż Sylvie. W odwecie dziennikarce odmówiono możliwości powrotu. Chcąc się połączyć z żoną, A. musi się więc wystarać o francuskie wizy dla siebie i córki. Zdobycie ich okazuje się prawdziwą drogą przez mękę.
Wielodniowe wyczekiwanie na swoją kolej pod ambasadą francuską wydaje się nie mieć końca. Spotkany przed budynkiem znajomy francuski fotograf obiecuje A. pomoc, wprowadza go poza kolejnością do środka. Ale za rzekomą życzliwością Gillesa kryją się następne pułapki i przeszkody, które doprowadzą wreszcie do tragicznego finału. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 02:15:27
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.