Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UKRYTY W SŁOŃCU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1980. 10. 20
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2310 m, 83 min

Przy ruchliwym skrzyżowaniu Janek, artysta malarz, czeka na swą znajomą, Joannę. Jest przygnębiony, dręczy go podejrzenie, że ubiegłej nocy pozostawił ją leżącą na torach, nieprzytomną, pijaną. Obok niego, jak gdyby nigdy nic toczy się życie, ludzie spieszą się w różne strony, a mała dziewczynka rysująca kredą na chodniku zadaje mu pytanie: po co ty tu stoisz? Janek odpowiada: czekam na dziewczynę. - A dlaczego czekasz na dziewczynę? - Dla alibi. Na chwilę zatrzymuje się recenzentka, rozmawia z Jankiem o jego obrazach, pracach scenograficznych i z pośpiechem biegnie gdzieś dalej. Znajomy architekt, który zazdrości mu talentu, wygłasza "przyjacielską" tyradę, krytykę prac Jana.
Przed skrzyżowaniem kogoś potrąca samochód. To nie Joanna - Janek oddycha z ulgą, a za chwilę nokautuje ciosem w żołądek przechodnia usłyszawszy jego powiedzenie: musiała się spieszyć do chłopa. Po godzinie Janek odjeżdża - chyba na poszukiwanie Joanny.
...Wspomnienia Jana o kobietach, które kiedyś znał, rojenia o autopsji zwłok Joanny i przesłuchaniu milicyjnym. Powracające stale sceny miłosne, spotkania i rozmowy z Joanną są gęste, dręczące, niezmiennie intensywne. Wspomnienie o Marii przywołuje nudę i konwencjonalne formułki. - Musimy gdzieś wyjechać. Wiedziałam, że wrócisz! Beata zaś zainteresowała go zazdrością o Joannę...
We wspomnieniach, marzeniach i rojeniach Janka dominuje jednak postać Joanny, historia jego miłości do niej.
...Scena erotyczna. Zbiorowy seks - zabawa, w którą Janek wciągnął Joannę. Zdziwionemu koledze tłumaczy później: nie chcę, żeby to się skończyło nudą albo rozstaniem z niechęci. Za bardzo ją kocham. Po tym fakcie Joanna nie może na niego patrzeć. Mijają dwa tygodnie, nim ją odnajdzie. - Myślałam, że jak cię spotkam, to nie odezwę się do ciebie ani słowem - mówi Joanna, ale w taksówce oświadcza kierowcy: Bardzo kocham tego pana, który obok mnie siedzi! Na imieninach u znajomych Janek poznaje Beatę. Dziewczyna pokazuje mu zdjęcie swego chłopaka z Joanną. - To wydra. Jej wszystko jedno, z kim ona to robi.
Wspomnienia o Joannie narastają.
...Historia ich poznania w dyskotece, gdzie dziewczyna była ze starszym panem, profesorem, który zaprosił Janka do ich stolika. Potem sceny z ostatniego spotkania w ogródku podmiejskiej restauracji; nocny spacer przez łąki i pozostawienie śpiącej dziewczyny na torach...
I inne kobiety bohatera.
...Maria. Gdy był z nią w Ciechocinku, wypomniała mu łagodnie romans z Joanną. Związek z Marią, przypadkowe spotkania i rozstania, był nieciekawy i męczący...
Urojenie Janka.
...Spotkany na ulicy mężczyzna w szarym garniturze jest z milicji i śledzi go. Ze słowami - milicja, pan pójdzie ze mną - wykręca Jankowi ręce, ale ten salwuje się ucieczką po dwóch piorunujących ciosach zadanych domniemanemu milicjantowi. Inny fantom. Oficer śledczy pyta Janka o personalia, ale nie chce mu wyjaśnić, dlaczego go zatrzymano. Kiedy malarz odmawia dalszych zeznań, milicjanci prowadzą go jakimiś korytarzami, wiozą windą, znowu korytarzem, ale jakby piwnicznym. Kostnica. W metalowej szufladzie leżą zwłoki Joanny. Janek wstrząśnięty rozpoznaje umarłą. Jest jednak przy tym czujny i świadom reguł gry dochodzeniowej. Protestuje przeciw podejrzeniom. Pyta jak człowiek owładnięty rozpaczą: - Jak to się mogło stać? Rzeczowo opowiada o ostatnim spotkaniu z narzeczoną. Nie mówi całej prawdy. Oficer śledczy pozostaje nieufny do końca. - Wezwiemy pana jeszcze kilka razy - mówi. Będziemy mieli pytania, wiele pytań...
Wraca rzeczywistość. Nie znalazłszy Joanny na pływalni, Janek wraca do domu. Na klatce schodowej spostrzega oczekującą go dziewczynę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
UKRYTY W SŁOŃCU
Powieść
AutorIreneusz Iredyński

Varia
pokaż

2022.05.21 07:03:08
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman